Obyvatelia Žarnovice, Novej Bane a okolitých obcí majú zakázaný vstup do lesov, dôvodom je africký mor ošípaných

diviak
Foto: ilustračné, Getty images

Zákaz využívania lesov verejnosťou a teda aj zákaz vstupu do lesov vydal Okresný úrad Žiar nad Hronom pre katastrálne územie miest Žarnovica, Nová Baňa a okolitých obcí Malá Lehota, Veľká Lehota, Žarnovická Huta, Horné Hámre, Župkov, Píla, Veľké Pole, Orovnica a Hronský Beňadik. Rozhodnutie úradu zverejnilo mesto Nová Baňa na svojej webovej stránke.

Zákaz platí do odvolania

Dôvodom vydaného zákazu sú opatrenia Regionálnej veterinárnej správy Žiar nad Hronom na zabezpečenie kontroly a zabránenia šírenia afrického moru ošípaných (AMO) v populácii diviačej zveri v poľovných revíroch Háj, Veľké Pole, Píla, Drienčie, Vojšín a Orovnica.

„Zákazom nie je obmedzená hospodárska činnosť na lesných pozemkoch, vstup na vlastnú nehnuteľnosť, využívanie značených cyklotrás a značených turistických trás a vstup orgánov štátnej správy za účelom výkonu štátnej správy,“ uvádza sa v rozhodnutí okresného úradu, kde sa tiež píše, že zákaz platí až do jeho odvolania.

Verejný záujem

Africký mor ošípaných je prenosné ochorenie s veľkou schopnosťou šírenia, ktorý bol identifikovaný v okrese Žarnovica, kataster Nová Baňa, na základe čoho Štátny veterinárny a potravinový ústav Zvolen určil územie infikovanej oblasti AMO u diviakov.

„V dôsledku uvedeného vo verejnom záujme, aby nedochádzalo k ďalšiemu šíreniu AMO u diviakov a hospodárskych zvierat, rozhodol správny orgán z vlastného podnetu vydať zákaz využívania lesa verejnosťou,“ konštatuje sa v rozhodnutí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom