Vláda vyhlásila prírodnú rezerváciu a dva chránené areály, všetky tri územia sú súčasťou sústavy Natura 2000

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Les, stromy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Vláda SR v stredu schválila návrhy nariadenia vlády Slovenskej republiky, ktorým sa vyhlasuje prírodná rezervácia Homoľa, nachádzajúca sa v Banskobystrickom kraji, v okrese Brezno v katastrálnom území Telgárt, chránený areál (CHA) Pramenná oblasť Rimavy, ktorý sa nachádza v okrese Rimavská Sobota v katastrálnom území Tisovec a chránený areál (CHA) Tisovský kras, ktorý sa nachádza v okrese Rimavská Sobota v katastrálnych územiach Klenovec a Tisovec.

Cieľom ochrany je zachovanie alebo zlepšenie biotopov a druhov, ktoré sú predmetom ochrany územia. Všetky tri územia sú súčasťou európskej sústavy chránených území Natura 2000.

Prírodná rezervácia Homoľa

Prírodná rezervácia Homoľa sa prekrýva s územím európskeho významu SKUEV0204 Homoľa, v ktorom v súčasnosti platí 2. stupeň ochrany, podľa zákona o ochrane prírody a krajiny, ako aj súčasťou ochranného pásma Národného parku Muránska planina.

Vyhlásením prírodnej rezervácie Homoľa sa z dôvodu zabezpečenia ochrany predmetov ochrany zvýši stupeň ochrany na štvrtý stupeň.

Návrh nariadenia vlády bol v medzirezortnom pripomienkovom konaní od 6. decembra do 27. decembra 2022. Pripomienky boli prerokované a zapracované do materiálu. Návrh nariadenia vlády bol 7. marca 2023 prerokovaný Legislatívnou radou vlády Slovenskej republiky.

Pramenná oblasť Rimavy

Chránený areál Pramenná oblasť Rimavy je obklopený zo všetkých strán Národným parkom Muránska planina a jeho ochranným pásmom.

Vyhlásenie CHA Pramenná oblasť Rimavy prispeje k plneniu úloh vyplývajúcich z Envirostratégie 2030, programového vyhlásenia vlády a záväzkov vyplývajúcich z členstva v Európskej únii.

Územie predstavuje mozaiku trvalých trávnych porastov a lesov, ktoré sú tvorené rôznymi štádiami lesa od prípravných formácií tvorených pionierskymi krovinami a stromami až po prirodzené lesy tvorené drevinami klimaxového štádia.

Na poľnohospodársky využívaných pozemkoch prevažujú lúky a pasienky. Nachádza sa v území európskeho významu SKUEV0225 Muránska planina a v Chránenom vtáčom území Muránska planina – Stolica.

Tisovský kras

Vyhlásenie chráneného areálu (CHA) Tisovský kras prispeje k plneniu úloh vyplývajúcich z Envirostratégie 2030, programového vyhlásenia vlády a záväzkov vyplývajúcich z členstva v Európskej únii.

Takmer celé územie CHA Tisovský kras je súčasťou európskeho významu SKUEV0282 Tisovský kras a Chráneného vtáčieho územia Muránska planina – Stolica.

Na území navrhovaného CHA Tisovský kras sa navrhuje zóna A s 5. stupňom ochrany, s 3. stupňom ochrany a s 2. stupňom ochrany.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia