Na hladinu vodnej nádrže Sĺňava umiestnili plávajúci vtáčí ostrov, je to unikátny projekt (video+foto)

ENVIRO: Spustenie umelého vtáčieho ostrova
Umelý vtáčí ostrov, umiestnený na vodnej nádrži Sĺňava v prístave Ratnovce pri príležitosti Svetového dňa vody. Ratnovce, 22. marec 2023. Foto: SITA/Martin Havran.

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) spustila na plochu vodnej nádrže Sĺňava v Piešťanoch plávajúci vtáčí ostrov.

Chránené vtáčie územie Sĺňava

Unikátny projekt nahrádza ohrozeným vtáčím druhom viazaným na vodu pôvodné plochy na hniezdenie, pričom ostrovy budú postupne inštalované okrem Sĺňavy aj na vodnej nádrži Kráľová. Informoval o tom odbor komunikácie a propagácie ŠOP SR.

„Chránené vtáčie územie Sĺňava patrí medzi významné územia pre hniezdenie vybraných vtáčích druhov. Inštaláciou plávajúcich ostrovov budú zlepšené podmienky pre hniezdenie rybára riečneho a ďalších druhov, ktoré prichádzajú o prirodzené možnosti na hniezdenie ľudskou činnosťou,“ uviedol riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty ŠOP SR Peter Puchala.

Peniaze z eurofondov

Plávajúce ostrovy podporia vo vybraných územiach okrem populácie rybára riečneho aj vývoj priaznivého stavu chavkoša nočného, čajky čiernohlavej a čajky sivej.

ŠOP SR získala na plávajúce vtáčie ostrovy peniaze z eurofondov. Podľa riaditeľa sekcie projektov Michala Adamca majú plávajúce ostrovy s rozmermi približne 15 x 20 metrov železobetónovú konštrukciu a sú bezúdržbové. Pokryté sú riečnym štrkom, ktorý simuluje čo najprirodzenejšie podmienky pre druh rybára riečneho.

Ostrovy sú zároveň chránené špeciálnym plotom pred vstupom predátorov. V chránenom vtáčom území Sĺňava budú umiestnené dva a v chránenom vtáčom území Kráľová štyri. Vstup na ostrovy z vody je prísne zakázaný z dôvodu nerušeného hniezdenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal AdamecPeter Puchala
Firmy a inštitúcie ŠOP Štátna ochrana prírody