V kauze Dobytkár vypovedali Danko aj Matečná, Kvietik by chcel od prokurátora aspoň jediný seriózny dôkaz

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Gabriela Matečná
Bývalá ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 17. apríla 13:43

V korupčnej kauze známej ako Dobytkár v pondelok na pojednávanie na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici prišli vypovedať ako svedkovia predseda SNS a bývalý predseda parlamentu Andrej Danko a bývalá ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS).

Súd na poslednom pojednávaní zastavil trestné stíhanie proti Ľubomírovi Kropilovi, ktorý v marci zomrel. V kauze preto zostalo obžalovaných sedem z pôvodne ôsmich obžalovaných fyzických osôb a päť právnických osôb. Tieto mali podľa obžaloby páchať trestnú činnosť súvisiacu s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok z Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).

Výpoveď Matečnej

„S jeho prácou som bola vždy nadmieru spokojná, stretávali sme sa na týždennej báze,“ uviedla Matečná na adresu obžalovaného Juraja Kožucha, ktorý v čase jej pôsobenia ma ministerstve pôdohospodárstva viedol PPA.

Podobne kladne sa bývalá ministerka vyjadrila k obžalovanému Martinovi Kvietikovi, s ktorým sa stretávala a podľa jej slov bol relevantný človek v oblasti potravinárstva a pomáhal jej na začiatku pôsobenia aj s mediálnymi výstupmi.

Stretávať sa mali aj v hoteli Albrecht v Bratislave. „Obžalovaný sa o PPA a ministerstvo pôdohospodárstva u mňa vôbec nezaujímal,“ dodala Matečná s tým, že skôr ona sa pýtala jeho hlavne na oblasť potravinárstva a obchodu.

„Bývalá ministerka je ďalším svedkom, ktorý nemá žiadnu vedomosť o akejkoľvek korupčnej činnosti mojej osoby, rovnako nemá vedomosť o údajnej korupčnej činnosti na PPA všeobecne. Od roku 2007 som reprezentoval spoločnosť Palma a preto bolo a je vhodné diskutovať o riešeniach otázok v potravinárskom sektore. Ohradzujem sa, aby sa mojim stretnutiam pripisoval akýkoľvek konšpiračný obsah s korupčným pozadím,“ vyjadril sa k výpovedi bývalej ministerky Matečnej obžalovaný Martin Kvietik.

Danko o stretnutiach

Zároveň súdu predložil dôkazy o takýchto stretnutiach, ktoré sa uskutočnili v hoteli Albrecht aj na iných miestach a sú z nich aj mediálne výstupy.

Predseda SNS Danko uviedol, že nemá vedomosť o žiadnych korupčných praktikách a nevie, čo na tomto pojednávaní robí. Obžalovaného Martina Kvietika pozná 25 rokov, ich vzťah je spoločenský a stretávali sa aj v hoteli Albrecht.

„Stretli sme sa aj v tomto hoteli, tento hotel je malý, žiadne miesta som si nevyberal, stretnúť sme sa mohli v takmer vo všetkých priestoroch tohto hotela,“ uviedol politik s tým, že Martin Kvietik nemal nijaký finančný vzťah k SNS, „ani k mojej osobe a pokiaľ mám vedomosť, tak ani k vedeniu SNS“.

„Mali sme občas stretnutia, ktoré som nikdy nepoprel,“ uviedol Danko k obžalovanému Norbertovi Bödörovi, ktorého pozná ešte z čias podnikania. Išlo o spoločenské stretnutia, ktorých mal veľa v období, keď predsedal parlamentu.

Danko spomenul urážky SNS, ktorých sa mal dopustiť ako svedok v tejto kauze kajúcnik Marek Kodada v súvislosti s financovaním tejto strany.

„Po troch rokoch dokazovania by už konečne prokurátor mohol predložiť aspoň jeden jediný seriózny dôkaz, ako som mal financovať tú stranu, nakoľko ekonomicko-finančné procesy sú objektívne a majú vždy reálny a materiálny dopad,“ dodal vo vyjadrení obžalovaný Martin Kvietik s tým, že Danko je ďalší svedok, ktorý o korupcii v PPA nič nevie.

Beňu kontaktoval Lučanský

Na lavicu svedkov si po predsedovi národniarov sadol bývalý námestník Slovenskej informačnej služby (SIS) Boris Beňa, ktorý popísal, ako ho niekoľko mesiacov pred zadržaním obžalovaného Martina Kvietika kontaktoval Milan Lučanský a následne sa stretli.

„Milan mi povedal, že sa chystá zadržanie Martina Kvietika, aby som to oznámil riaditeľovi služby Antonovi Šafárikovi,“ uviedol Beňa a dodal, že potom sa stretol so Šafárikom, ktorý kontaktoval Martina Kvietika cez aplikáciu WhatsUp, aby si dohodli stretnutie.

Keď Beňa zo stretnutia v kancelárii Šafárika v SIS odchádzal, tak Martin Kvietik prichádzal na stretnutie s ním. Beňa tiež uviedol, že obsah stretnutia s Lučanským popísal aj Ľudovítovi Makóovi, s ktorým sa mal vtedy stretnúť.

„Keď som bol koncom januára 2021 na výsluchu a dohodol som sa, že budem spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní, tak som uviedol všetky skutočnosti, ktoré mohli mať niečo spoločné s trestnou činnosťou a táto skutočnosť patrí medzi ne,“ špecifikoval Beňa.

Na otázku advokáta, či je o tom záznam, dodal, že vypovedal na NAKA a nepamätá si meno vyšetrovateľa a nevie ani uviesť, v ktorom vyšetrovacom spise to je, ani v ktorom konaní.

„Bez preverenia hodnovernosti tejto výpovede sa táto výpoveď stala argumentom pri predĺžení mojej väzby po deviatich mesiacoch,“ uviedol k výpovedi Beňu obžalovaný Martin Kvietik s tým, že táto výpoveď bola neskôr vyvrátená Šafárikom, ale súd ju už nemohol brať do úvahy.

Uviedol, že v jeho prípade ide o komplot OČTK, ktoré podľa neho zaviedli a oklamali súd.

Úrad špeciálnej prokuratúry podal v kauze Dobytkár obžalobu ešte v auguste 2021 na osem fyzických osôb a päť právnických osôb.

V kauze korupcie spojenej s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou čelia obžalobe nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, finančník Martin Kvietik, podnikateľ  Peter Kuba, bývalý generálny riaditeľ PPA  Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, veterinár Ľubomír Kropil, právnik  Milan Kopriva a bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas.

Jednotlivé skutky v obžalobe sa týkajú najmä korupčných trestných činov a obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

V rámci aktuálneho súdneho procesu čiastočne priznal spáchanie trestných činov nepriamej korupcie, respektíve podplácania obžalovaný veterinár Ľubomír Kropil, ktorý v marci 2023 zomrel. Trestné činy prijímania úplatku a legalizácie príjmov z trestnej činnosti poprel.

Vinu vo všetkých skutkoch priznal obžalovaný bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas. Vyhlásenie obžalovaného Viktora Miklasa o vine súd prijal a vyhlásil, že dokazovanie sa v jeho prípade nevykoná a súd bude rokovať iba o výroku o treste. Zvyšní obžalovaní vinu popierajú.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ukončil vyšetrovanie kauzy Dobytkár v júli 2021. Polícia počas vyšetrovania zdokumentovala 95 skutkov. Vyšetrovateľ zároveň vyčlenil obvineného bývalého riaditeľa sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na Ministerstve pôdohospodárstva SR Mareka Kodadu na samostatné konanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej DankoAnton ŠafárikBoris BeňaGabriela MatečnáJuraj KožuchĽubomír KropilĽubomír PartikaĽudovít MakóMarek KodadaMartin KvietikViktor Miklas
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRNAKA Národná kriminálna agentúraPPA Pôdohospodárska platobná agentúraSIS Slovenská informačná službaSNS Slovenská národná stranaŠTS Špecializovaný trestný súd