V kauze Dobytkár je vytýčených ešte 23 pojednávaní, za viac ako rok už vypovedali aj Matečná či Beňa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Specializovany trestny sud
Budova Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény

V kauze Dobytkár spojenej s korupciou v Pôdohospodárskej platobnej agentúreŠpecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici vytýčených ešte 23 termínov hlavných pojednávaní. Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní súdu, najbližšie sa má uskutočniť 14. augusta, posledné je vytýčené na 15. decembra.

V kauze po úmrtí jedného z obžalovaných zostalo sedem z pôvodne ôsmich obžalovaných fyzických osôb a päť právnických osôb. Tieto podľa obžaloby páchali trestnú činnosť súvisiacu s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok (NFP) z Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Počas pojednávacích dní za viac ako rok vypovedalo pred senátom okrem obžalovaných niekoľko svedkov, v apríli tohto roku napríklad predseda SNS a bývalý predseda parlamentu Andrej Danko, exministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) a bývalý námestník Slovenskej informačnej služby (SIS) Boris Beňa.

Úrad špeciálnej prokuratúry podal v kauze Dobytkár obžalobu ešte v auguste 2021 na  pôvodne osem fyzických osôb a päť právnických osôb.

V kauze korupcie spojenej s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou čelia obžalobe nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, finančník Martin Kvietik, podnikateľ  Peter Kuba, bývalý generálny riaditeľ PPA  Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, právnik  Milan Kopriva a bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas.

Jednotlivé skutky v obžalobe sa týkajú najmä korupčných trestných činov a obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

V rámci aktuálneho súdneho procesu čiastočne priznal spáchanie trestných činov nepriamej korupcie, respektíve podplácania obžalovaný veterinár Ľubomír Kropil, ktorý v marci 2023 zomrel a súd voči nemu preto zastavil trestné stíhanie. Trestné činy prijímania úplatku a legalizácie príjmov z trestnej činnosti poprel.

Vinu vo všetkých skutkoch priznal obžalovaný bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas. Vyhlásenie obžalovaného Viktora Miklasa o vine súd prijal a vyhlásil, že dokazovanie sa v jeho prípade nevykoná a súd bude rokovať iba o výroku o treste. Zvyšní obžalovaní vinu popierajú.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ukončil vyšetrovanie kauzy Dobytkár v júli 2021. Polícia počas vyšetrovania zdokumentovala 95 skutkov. Vyšetrovateľ zároveň vyčlenil obvineného bývalého riaditeľa sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na Ministerstve pôdohospodárstva SR Mareka Kodadu na samostatné konanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej DankoBoris BeňaGabriela MatečnáJuraj KožuchĽubomír PartikaMartin KvietikMilan KoprivaNorbert BödörPeter KubaViktor Miklas
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRNAKA Národná kriminálna agentúraPPA Pôdohospodárska platobná agentúraSIS Slovenská informačná službaSNS Slovenská národná stranaŠTS Špecializovaný trestný súd