Nezrovnalostí vo výpovediach kajúcnikov v kauze Dobytkár pribúda. Účelovo klamú?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Špecializovaný trestný súd SR
Budova Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény.

Priznanie kľúčového kajúcnika Mareka Kodadu z korupčnej kauzy Dobytkár vníma prokurátor ako komplexné, pričom pri ňom nezistil žiadne negatívne javy. Toto hodnotenie však aktuálne dostáva trhliny. Pri výpovediach spolupracujúcich obvinených pred súdom sa totiž preukazujú viaceré nezrovnalosti. Bežní svedkovia aj obžalovaní dokonca kajúcnikov usvedčujú z klamstiev a manipulácií.

Stalo sa tak aj na poslednom pojednávaní pred Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) v Banskej Bystrici, kde bývalý námestník Slovenskej informačnej služby (SIS) Boris Beňa upravoval svoju pôvodnú výpoveď. Obžalovaný finančník Martin Kvietik zasa vyvrátil tvrdenia kajúcnika Kodadu, že sa spolu spoznali až v čase, keď rezort pôdohospodárstva spadal pod vládnu Slovenskú národnú stranu (SNS). Fotografiami preukázal, že sa s Kodadom ako zástupca spoločnosti Palma stretol už v roku 2008.

Naposledy hlavného kajúcnika Kodadu spochybnil podnikateľ Jozef Jankulák, ktorý pred súdom odmietol jeho tvrdenia o poskytnutom 10-percentnom úplatku za vybavenie dotácií.

Svedectvo vo väzbe

Bývalý siskár Beňa pred súdom priznal, že svoje svedectvo proti finančníkovi Kvietikovi podal vo väzbe. Potvrdil, že zomrelý policajný exprezident Milan Lučanský mal cez bývalého riaditeľa SIS Antona Šafárika varovať obžalovaného Kvietika pred jeho policajným rozpracovaním. Šafárik mal finančníka kontaktovať cez mobilnú aplikáciu Whatsapp.

Aj na základe tejto výpovede súd predĺžil Kvietikovi kolúznu väzbu, pričom v ďalších dňoch sám Šafárik túto Beňovu výpoveď verejne vyvrátil. Beňove slová následne po mesiaci verifikoval ďalší univerzálny kajúcnik Ľudovít Makó.

Upravená výpoveď

Prítomní v súdnej sieni spozorneli, keď sa exsiskár Beňa snažil vysvetliť nezrovnalosti vo svojej prvotnej výpovedi. Vyšetrovateľovi totiž pôvodne tvrdil, že o stretnutí s Lučanským nikomu nehovoril. Svoje slová pred súdom upravil. Na otázku, ako sa teda mohol o tejto schôdzke dozvedieť kajúcnik Makó reagoval, že to nehovoril nikomu „zo SIS“.

Bývalý príslušník SIS Beňa sa zapotil aj pri rekonštrukcii svojho stretnutia so Šafárikom. Uviedol, že stretnutie malo prebehnúť v Šafárikovej kancelárii, pričom bývalý riaditeľ SIS mal sedieť oproti nemu za stolom. Na dotaz, ako vedel, že sa Šafárik spojil s Kvietikom cez aplikáciu WhatsApp, po chvíli mlčania odpovedal, že cez túto aplikáciu komunikoval šéf tajných bežne.

Obžalovaný Kvietik označil Beňovu výpoveď za klamstvo a manipuláciu, ktorými orgány činné v trestnom konaní dokonca pri rozhodovaní o predĺžení jeho väzby zaviedli samotný súd.

Poznali sa skôr

Na poslednom pojednávacom dni prišlo aj k spochybneniu časti výpovede kľúčového kajúcnika Mareka Kodadu. Ten v prebiehajúcom súdnom konaní vypovedal, že sa s finančníkom Kvietikom spoznal v roku 2017. Obžalovaný však súdu predložil fotografie a verejné záznamy preukazujúce spoločné stretnutie s Kodadom už v roku 2008.

Kvietik na súde uviedol, že ako predseda dozornej rady spoločnosti PALMA rokoval s bývalou ministerkou pôdohospodárstva Zdenkou Kramplovou (HZDS). Tá bratislavský závod Palmy navštívila v júni 2008 aj v sprievode vtedajšieho riaditeľa svojej kancelárie Mareka Kodadu. O ňom sa o rok na to v denníku Pravda vyjadrila, že rozdeľuje peniaze.

Finančník Kvietik sa na súde ohradil voči vykresľovaniu svojich pracovných stretnutí ako konšpiračných. Tvrdil, že sa z pozície predstaviteľa spoločnosti PALMA štandardne stretával s viacerými verejnými činiteľmi. Okrem bývalých ministeriek Zdenky Kramplovej a Gabriely Matečnej (SNS) spomenul aj exministra Vladimíra Chovana (HZDS), či expremiéra Roberta Fica (SMER-SD). Záverom sa finančník Kvietik dožadoval, aby sa v rámci dokazovania predvolaní svedkovia konečne vyjadrovali ku skutkom, z ktorých je obžalovaný.

Tlaky NAKA

Nezrovnalosti vo výpovediach kajúcnikov pribúdajú v čase, kedy ich vierohodnosť verejne spochybňuje bývalý premiér Fico. Robí tak na základe legálnych odposluchov z kancelárie elitných vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktoré mal schváliť Okresný súd Bratislava III.

Na poslednej tlačovej konferencii na základe odpočutých rozhovorov Fico rozporoval výpoveď kajúcnika Františka Imreczeho a preukazoval, že bola zinscenovaná vyšetrovateľmi NAKA. Malo ísť o kauzu údajných daňových podvodov exprezidenta Andreja Kisku.

Bývalý minister vnútra Róbert Kaliňák dokumentoval neprimeraný postup vyšetrovacích orgánov aj v kauze Dobytkár. Uviedol, že zosnulý bývalý obžalovaný Ľubomír Kropil vypovedal vo väzbe pod nátlakom. Kaliňák tvrdil, že bol týraný.

O čom je kauza Dobytkár?

Ide o dotačnú korupčnú kauzu z prostredia PPA. Osem fyzických a päť právnických osôb obžaloval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) hlavne zo zločinov prijímania úplatku, z obzvlášť závažných zločinov legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zo spolupáchateľstva.

Obžalobe čelia nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, finančník Martin Kvietik, podnikateľ Peter Kuba, bývalý generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, veterinár Ľubomír Kropil (trestné stíhanie bolo zastavené po jeho úmrtí), právnik Milan Kopriva a bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej KiskaAnton ŠafárikBoris BeňaFrantišek ImreczeGabriela MatečnáJozef JankulákJuraj KožuchĽubomír KropilĽubomír PartikaĽudovít MakóMarek KodadaMartin KvietikMilan KoprivaMilan LučanskýNorbert BödörPeter KubaRobert FicoRobert KaliňákViktor MiklasVladimír ChovanZdenka Kramplová
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraPalmaSNS Slovenská národná stranaŠTS Špecializovaný trestný súdÚŠP Úrad špeciálnej prokuratúry