Tarabovo ministerstvo sa stane povinnou osobou na skládke v Hnúšti, schválila to vláda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie 10. schôdze
Minister životného prostredia Tomáš Taraba. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR
Tento článok pre vás načítala AI.

Vláda SR v stredu schválila materiál týkajúci sa opatrení na úseku environmentálnej záťaže, podľa ktorého bude Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR vykonávať povinnosti povinnej osoby na úseku environmentálnej záťaže na skládke v Hnúšti.

Tento materiál ako aj zmeny niektorých zákonov predložil podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba.

Povinná osoba

Uvedený materiál bol pripravený na základe rozhodnutia Okresného úradu Banská Bystrica, odboru starostlivosti o životné prostredie, ktoré sa venuje environmentálnej záťaži na lokalite skládky priemyselného odpadu Pod Branzovou v Hnúšti. Podľa schváleného materiálu bude MŽP SR vykonávať povinnosti povinnej osoby na úseku environmentálnej záťaže, kde nebolo možné určiť povinnú osobu,“ uviedol envirorezort v materiály.

Podľa MŽP SR bude financovanie sanácie environmentálnej záťaže zabezpečené predovšetkým z prostriedkov európskych fondov v rámci Programu Slovensko 2021 – 2027, ale aj z rozpočtovej kapitoly ministerstva a Environmentálneho fondu, v súlade s Uznesením vlády SR z 11. mája 2022.

Čerpanie finančných zdrojov

Envirorezort bude prioritne čerpať finančné zdroje z európskych fondov, avšak v prípade vyčerpania alokovanej sumy 239 118 586 eur bude potrebné použiť prostriedky z rozpočtovej kapitoly príslušného ministerstva a Environmentálneho fondu.

Prijatie uznesenia vlády o určení príslušného ministerstva je zároveň jednou z podmienok oprávnenosti žiadateľa o nenávratný finančný príspevok pre plánované výzvy v rámci Programu Slovensko a je nevyhnutné pre plnenie Štátneho programu sanácie environmentálnych záťaží na roky 2022 – 2027.

Schválený materiál bol aj predmetom predbežného pripomienkového konania a medzirezortného pripomienkového konania, ktorý bol bez rozporov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Taraba
Firmy a inštitúcie Enviromentálny fondMŽP Ministerstvo životného prostredia SR