Taraba vyzval riaditeľa inšpekcie životného prostredia na odstúpenie z funkcie. Šikana pokračuje, vyjadril sa Jenčo

MŽP: Riešenia problémov samospráv s odpadom
Zľava: Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božík a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba počas tlačovej konferencie Ministerstva životného prostredia SR na tému: Obdobie nečinnosti štátu pri riešení problémov samospráv s odpadom sa skončilo. Bratislava, 24. november 2023. Foto: SITA/Michal Veterník
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 4. decembra, 15:23

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) vyzval generálneho riaditeľa Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Jána Jenča, aby odstúpil z funkcie. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

Zlé svetlo na prácu SIŽP?

Ako envirorezort spresnil, Mestský súd v Košiciach rozhodol, že SIŽP nezákonne odvolala z funkcie riaditeľku Inšpektorátu životného prostredia Košice Angeliku Theinerovú pre kauzu odkaliska Poša. Podľa Tarabu situácia vrhá zlé svetlo na prácu SIŽP.

Verejne preto vyzývam generálneho riaditeľa SIŽP, aby odstúpil z funkcie. Je to dôkaz nielen toho, že pán Jenčo nemá základnú bezpečnostnú previerku, ale zároveň aj toho, že nevie odborne a zákonným spôsobom viesť túto inštitúciu,“ zdôraznil Taraba.

Súd s riaditeľkou Inšpektorátu životného prostredia v Košiciach

Ako ďalej ministerstvo vysvetlilo, Mestský súd v Košiciach rozhodol, že skončenie štátnozamestnaneckého pomeru výpoveďou je neplatné. Riaditeľke Inšpektorátu životného prostredia v Košiciach súd zároveň priznal nárok na náhradu trov konania v celom rozsahu.

Podľa Zákonníka práce podmienkou platnej výpovede je, že bola vopred prerokovaná odborovou organizáciou. V danom prípade však súd konštatoval, že nebolo preukázané, či táto bola riadne prerokovaná. Rozsudok súdu ešte nie je právoplatný,“ uzavrelo MŽP SR.

Jenčo považuje výzvu za prekvapivú

Generálny riaditeľ SIŽP Jenčo považuje Tarabovu výzvu za prekvapivú. Taktiež sa ohradil voči spôsobu komunikácie, keď bol na odstúpenie z funkcie vyzvaný cez tlačovú správu. Zároveň to považuje za pokračovanie pretrvávajúceho nátlakového a šikanózneho konania zo strany šéfa envirorezortu.

Tvrdenia uvedené v tlačovej správe nie sú pravdivé. Súd nijakým spôsobom nespochybnil dôvod odvolania Angeliky Theinerovej z pozície riaditeľky inšpektorátu životného prostredia, ktorým bolo dlhodobé neriešenie závažnej environmentálnej situácie v súvislosti s prevádzkovaním odkaliska Poša,“ uviedol v stanovisku Jenčo.

Dôvodom pre vyslovenie neplatnosti výpovede je podľa súdu pochybenie vyplývajúce z vnútorných procesov odborovej organizácie, na ktorú nemá SIŽP žiaden dosah a za čo Jenčo nemôže niesť zodpovednosť. Dôvody v tlačovej správe považuje za zámienku na jeho odstránenie z inšpekcie životného prostredia. Inšpekcia zároveň plánuje podať odvolanie voči neprávoplatnému rozsudku Mestského súdu Košice.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján JenčaTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSIŽP Slovenská inšpekcia životného prostredia