Strážca TANAP-u vo výške 1 600 metrov našiel telo medvedice, pravdepodobne chcela uniknúť pred párením

Medveď hnedý
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Zrejme po páde lavínovým žľabom uhynula medvedica, ktorej telo objavil jeden zo strážcov v oblasti Javorovej doliny vo Vysokých Tatrách. Ako informovala Správa Tatranského národného parku, medvedica ležala v nadmorskej výške približne 1 600 metrov. Jej lebka ostane súčasťou depozitára Múzea TANAPu v Tatranskej Lomnici.

Stret s iným medveďom

Pozornosť strážcu ešte počas víkendu najprv upútal prenikavý zápach, ktorý sa šíril vyschnutým korytom lavínového žľabu pod Muráňom. „Naše domnienky o tom, že by sa neďaleko mohol nachádzať kadáver, potvrdil krúžiaci krkavec i obhliadka terénu,“ uviedol vedúci oddelenia strážnej služby Správy TANAPu Róbert Javorský.

Zhruba dvesto metrov nad miestom nálezu medvedice sa nachádzali kusy srsti. To mohlo podľa Javorského nasvedčovať tomu, že na starom lesníckom chodníku sa medvedica stretla s iným medveďom.

Medvedia ruja

Keďže práve v tomto období vrcholí medvedia ruja, dá sa predpokladať, že medvedica prišla o život počas toho, ako sa pokúšala uniknúť pred samcom, ktorý sa s ňou chcel páriť,“ naznačil.

Jej vek odhadol vedúci oddelenia strážnej služby na približne päť rokov. S istotou to však určia až kraniometrické merania. „Hlava medvedice skončila v laboratóriu Výskumnej stanice a Múzea TANAPu v Tatranskej Lomnici, kde už zoologička odobrala vzorky na prípadné DNA analýzy. Lebka ostane súčasťou depozitára,“ uviedla Správa TANAPu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie TANAP Tatranský národný park