PPA už poslala pestovateľom pšenice viac ako polovicu mimoriadnej pomoci, na účty im prišli milióny eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
žatva, pšenica, kombajn, pole
Pohľad na kombajny počas žatvy pšenice na poliach Poľnohospodárskeho družstva Špačince. Špačince, okr. Trnava, 20. júl 2023. Foto: SITA/Martin Medňanský
Tento článok pre vás načítala AI.

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) začala s odosielaním platieb pre pestovateľov pšenice v rámci opatrenia mimoriadna pomoc. Doteraz zaslala takmer 5,3 tisíca platieb, čo predstavuje približne 65 percent z celkového počtu platieb pre oprávnených príjemcov.

V týchto platbách ide o viac ako 8,72 milióna eur, čo je viac ako polovica z celkového rozpočtu určeného pre dané opatrenie.

PPA vydala všetky rozhodnutia vo veci poskytnutia mimoriadnej podpory pestovateľom pšenice v dôsledku zvýšeného dovozu obilnín z Ukrajiny už v októbri tohto roka. Prvýkrát v histórii nemuseli poľnohospodári žiadať o podporu, ale agentúra využila informácie, ktoré má k dispozícii vo svojich systémoch.

„Podklady pre vyplatenie tejto mimoriadnej pomoci sme dokázali spracovať v krátkom čase a rovnako rýchlo teraz peniaze posielame na účty prijímateľom. Je to výsledok správneho nastavenia agentúry a verím, že PPA bude takto môcť postupovať aj v ďalších podporách v čo najväčšej možnej miere. Celá suma by mala byť na účtoch príjemcov do konca novembra tohto roka,“ uviedol generálny riaditeľ PPA Ondrej Humaj.

Na mimoriadnu podporu sa z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu vyčlenilo 5,24 milióna eur, ktoré sa vláda rozhodla zvýšiť o dodatočnú vnútroštátnu pomoc do maximálnej výšky 200 %. Celkovo tak bolo pre pestovateľov pšenice vyčlenených 15,72 milióna eur. Podpora sa poľnohospodárovi poskytuje na hektár poľnohospodárskej plochy, na ktorej vlani pestoval pšenicu v navýšenej sume 39,45 eura a v stanovenej lehote podal na PPA žiadosť o priame podpory na plochu za kalendárny rok 2023. PPA tak podporí 8 035 pestovateľov pšenice s výmerou 398,5 tisíca hektára.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ondrej Humaj
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúra