Poľnohospodári môžu žiadosti o platby podávať do konca mája bez sankcie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pôda, žatva, farmári
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Vláda SR schválila návrh Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, podľa ktorého môžu poľnohospodári podávať žiadosti o priame platby v kampani 2024 až do konca mája bez sankcie.

„Vychádzame v ústrety všetkým, ktorí v riadnom termíne nestihli podať žiadosť o priame platby. Dávame týmto možnosť najmä malým poľnohospodárom, ktorí prvýkrát podávajú žiadosti elektronicky, aby o priame platby ešte požiadali do konca mája bez sankcie,“ uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč.

Podmienka elektronického podávania žiadostí

Šéf agrorezortu vysvetlil, že pre kampaň 2024 bola prvýkrát zavedená podmienka podávania žiadostí o platby elektronicky cez portál www.slovensko.sk. Platí to aj pre fyzické osoby nepodnikateľov, ktorí predstavujú markantnú skupinu žiadateľov o priame podpory. Minister dodal, že výrazný nárast žiadostí má za následok zníženie užívateľského komfortu systému Geopriestorová žiadosť o podporu (GSAA), cez ktorú ako jedinú môžu predkladať povinné prílohy k jednotnej žiadosti.

Do konca mája bez sankcie

MPRV SR spresnilo, že schválený návrh nariadenia vlády SR má za cieľ eliminovať možné dopady na žiadateľov. Zníženie o jedno percento za každý aj začatý pracovný deň omeškania sa preto do konca mája v roku 2024 uplatňovať nebude.

Návrh nariadenia vlády SR sa schválil bez predchádzajúceho pripomienkového konania a jeho prerokovania v Legislatívnej rade vlády SR a to z dôvodu mimoriadnych okolností spočívajúcich v hrozbe značných hospodárskych škôd v oblasti pôdohospodárstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Takáč
Firmy a inštitúcie Legislatívna rada vládyMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR