Zverejnili prvý návrh územia Národného parku Podunajsko. Počíta so zachovaním poľnohospodárstva, zdôrazňuje Kiča

Dunaj
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Pripravovaný Národný park (NP) Podunajsko počíta aj so zachovaním poľnohospodárstva. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) o tom uistilo zástupcov Agrárnej komory Slovenska na spoločnom stretnutí v Dunajskej Strede.

Štátny tajomník agrorezortu Michal Kiča zdôraznil, že cieľom historicky prvého národného parku na slovenskej časti Dunaja je chrániť prírodné bohatstvo a rovnako pomôcť regionálnemu rozvoju, miestnym obyvateľov, agroturistike a lokálnym farmárom.

Nechcú ohroziť záujmy poľnohospodárov

Región Dunajskej Stredy je neodmysliteľne spojený s poľnohospodárstvom, ktoré tu má dlhoročnú tradíciu. Naším spoločným záujmom je, aby Národný park Podunajsko nijako neohrozil záujmy poľnohospodárov. Napokon, 96 percent navrhovaného územia národného parku je už teraz chránených,“ povedal. Zároveň dodal, že stretnutie určite nebude posledným stretnutím s poľnohospodármi.

Podčiarkol, že ambíciou ministerstva je predložiť na rokovanie vlády návrh národného parku, ktorý zabezpečí účinnú ochranu prírodných hodnôt územia a zároveň umožní využívať aj naďalej úrodnú pôdu na Žitnom ostrove pre poľnohospodárske účely.

Kiča dnes navštívil aj farmu jedného z najväčších pestovateľov zeleniny na Slovensku v Kľúčovci. Priamo v teréne sa dohodli na úprave zámeru, ktorý bude vyhovovať aj poľnohospodárskej výrobe, aj ochrane prírodných hodnôt.

Zverejnili prvý návrh národného parku

Štátna ochrana prírody SR zverejnila prvý odborný návrh na vymedzenie územia NP Podunajsko. Dostupný je na https://www.sopsr.sk/nppodunajsko/.

Ide o nadštandardný postup, ktorý predchádza oficiálnemu prerokovaniu zámeru. Ministerstvo chce ešte v tejto predprípravnej etape poskytnúť verejnosti čo najviac informácií,“ informoval agrorezort.

V súvislosti s potrebnými krokmi v rámci riadneho legislatívneho procesu ministerstvo tiež zverejnilo na vládnom portáli SLOV-LEX predbežnú informáciu k návrhu nariadenia vlády Slovenskej republiky, ktorým sa vyhlasuje Národný park Podunajsko.

Agrárna komora Slovenska vyjadrila vo februári obavu, že Národný park Podunajsko zaberie časť úrodnej pôdy Podunajskej nížiny označovanej ako „obilnica Slovenska“. Poľnohospodári predpokladajú, že budú musieť ukončiť svoje hospodárenie v týchto lokalitách.

Slovensko má v súčasnosti deväť národných parkov, ktoré zaberajú 7,5 percenta rozlohy krajiny. Česká republika má štyri parky, ktoré zaberajú 1,5 percenta, Nemecko 16 parkov, v ktorom je podiel územia parkov k rozlohe krajiny 2,7 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Kiča
Firmy a inštitúcie Agrárna komora SlovenskaMŽP Ministerstvo životného prostredia SRŠtátna ochrana prírody SR