Budajovo ministerstvo chce vláde predložiť návrh na vznik Národného parku Podunajsko ešte tento rok

Ján Budaj
Minister životného prostredia Ján Budaj. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR víta iniciatívu vzniku prvého národného parku na Dunaji – Národného parku Podunajsko. Ambíciou ministerstva je predložiť návrh na rokovanie vlády ešte počas tohto roka.

Envirorezort poveril Štátnu ochranu prírody SR vypracovaním projektu a odbornej dokumentácie nového národného parku, ktorou sa určia hranice územia a zonácia.

Náklady na správu budúceho národného parku dosiahnu približne 580-tisíc eur. Informovalo o tom MŽP na utorkovej tlačovej konferencii.

Máme iba horské parky

S iniciatívou vytvoriť legislatívny rámec pre vznik Národného parku Podunajsko prišla skupina poslancov Národnej rady SR, ktorí 13. januára 2023 doručili do parlamentu poslanecký návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny.

Podľa tohto návrhu má vláda do 30. marca 2024 nariadením vyhlásiť Národný park Podunajsko a jeho zóny.

Vznik Národného parku Podunajsko bude podľa ministra životného prostredia Jána Budaja prínosom z hľadiska ochrany jedinečného prírodného bohatstva lužných lesov, ale aj ochrany vodných zdrojov a rozvoj udržateľného turizmu.

„Na Slovensku máme samé horské národné parky, ale oblasť Podunajska, ktorú ako národný park chráni Rakúsko aj Maďarsko, si Slovensko zatiaľ nevšíma. Pritom vnútrozemská delta je jedinečná a toto územie si zaslúži byť národným parkom, ktorý by bol ako jediný na Slovensku nížinného typu,“ zdôraznil minister Budaj.

Vstupná brána

Národný park nadviaže na rakúsky Donau-Auen National Park, maďarský Fertő–Hanság Nemzeti Park a Duna-Ipoly Nemzeti Park.

Rozprestierať sa bude v rámci existujúcich chránených území, Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy a časti Chráneného vtáčieho územia Dunajské luhy a ďalších priľahlých maloplošných chránených území.

„Národný park Podunajsko tak bude zohrávať aj úlohu vstupnej brány, propagujúcej aj naše ostatné národné parky,“ uzavrel poslanec NR SR Jaromír Šíbl.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BudajJaromír Šíbl
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR