Na slovenskej strane Tatier narátali takmer 600 kamzíkov, zoológov potešili aj počty mláďat

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kamzík vrchovský tatranský
Foto: ilustračné, SITA/Radoslav Maťaš.
Tento článok pre vás načítala AI.

Počas tohtoročného jarného spočítania zaregistrovali v Tatranskom národnom parku (TANAP) 793 kamzíkov, z toho na slovenskej strane Tatier 589.

Informovali o tom zo Správy TANAP-u prostredníctvom sociálnej siete. Ide o približne rovnaké počty ako vlani, keď na oboch stranách národného parku zaevidovali viac ako 800 kamzíkov.

Skoršie sčítavanie

V porovnaní s minulým rokom sa oba národné parky, teda na slovenskej i poľskej strane, rozhodli spočítavať kamzíky o niečo skôr. Dôvodom sú vysoké teploty a s tým spojené komplikácie pri pozorovaní kamzíkov ukrytých v tieni skál v neskoršom období. Výsledné čísla takto bývali na jar značne podhodnotené.

Táto zmena sa podľa zoologičky Eriky Feriancovej oplatila, počasie vyšlo. Pozorovatelia však na svoje úseky museli vyraziť veľmi skoro, aby ich prácu v teréne nezmarili hmly, ktoré nastupovali už okolo deviatej. Hoci počet kamzíkov tisícku neprekročil, zoológov potešili počty tohtoročných mláďat.

Minuloročné počty

Na slovenskej strane Tatier ich narátali 56, u severných susedov zaevidovali 24 jedincov,“ konkretizovala Správa TANAP-u. Popri kamzíkoch podľa nej zaregistrovali aj viacero medveďov, ktoré sa hostili na kvetoch čučoriedok, či orlov skalných krúžiacich nad ich hlavami.

Uplynulý rok na slovenskej strane Tatier pri jarnom sčítaní zaznamenali 555 kamzíkov, z toho bolo 45 mláďat. Na poľskej strane to bolo 261 jedincov, z nich narátali 18 kamzíčat.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erika Feriancová
Firmy a inštitúcie TANAP Tatranský národný park