My sme les podáva v prípade zastreleného medveďa v Liptovskom Mikuláši trestné oznámenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medveď hnedý
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 19. apríla, 15:32

Iniciatíva My sme les podáva trestné oznámenie pre podozrenie z neoprávneného usmrtenia medveďa zastreleného pri Liptovskom Mikuláši. Ide o medveďa, ktorý pred niekoľkými týždňami behal po meste. Iniciatíva sa domnieva, že pri odstrele zvieraťa bol spáchaný trestný čin neoprávneného usmrtenia chráneného živočícha.

Argumentuje pri tom medializovanými informáciami, podľa ktorých jedinec, ktorý 17. marca tohto roka behal po Liptovskom Mikuláši a zranil viacero ľudí, bol identifikovaný ako samec vážiaci 80 až 100 kilogramov. Zviera, ktoré bolo 26. marca ostrelené medzi Závažnou Porubou a Iľanovom bola samica s hmotnosťou necelých 70 kilogramov.

„Máme za to, že v tomto prípade neboli splnené zákonné podmienky a išlo o náhodne zastreleného medveďa, ktorý nestratil plachosť a svojím správaním neohrozoval ľudí a ich majetok,“ uviedla iniciatíva.

Manuál pre ochranný odstrel

My sme les argumentuje i ďalšími medializovanými informáciami, podľa ktorých Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR vydalo pokyn, aby zásahové zložky usmrtili hocijakého medveďa, ktorý bude mladší ako tri roky a bude vážiť do 100 kilogramov.

Iniciatíva zdôraznila, že vláda má od jesene minulého roka mandát, a tiež zodpovednosť za opatrenia pre zlepšenie spolužitia s medveďom.

„Ministerstvom zavedený Manuál pre ochranný odstrel je zatiaľ jediné oznámené opatrenie. Už pri jeho predstavení sme manuál zhodnotili ako nekvalitný a zbytočný. Situácia v Liptovskom Mikuláši len potvrdila, že je nefunkčný,“ pripomína My sme les a rovnako kritizuje i legislatívu z dielne Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) k mimoriadnej situácii ohľadom veľkých šeliem, na ktorom sa dohodli so Slovenskou národnou stranou (SNS).

Volanie po systematickej osvete

Iniciatíva upozorňuje, že predmetný zákon namiesto riešenia problémov s medveďmi uľahčuje zbytočné a škodlivé strieľanie vlkov, šakalov a rysov, ktoré však na ľudí neútočia. My sme les zdôrazňuje, že predmetný zákon je tak v rozpore so slovensko aj európskou legislatívou.

„Skutočné riešenia musia obsahovať systematickú osvetu, dobre komunikované pravidlá správania sa v oblastiach s výskytom medveďa a ich dodržiavanie. Predovšetkým treba zdôrazniť nutnosť zákazu vnadenia a prikrmovania zveri v blízkosti ľudských obydlí, ciest a turistických trás. Podobne treba zabezpečiť dodržiavanie legislatívy ohľadom ukladania odpadov, ktoré by mohli lákať medvede,“ vymenúva My sme les.

Zdôrazňuje tiež potrebu zmeny poľnohospodárskych postupov v podhorských oblastiach, a to z monokultúrneho pestovania kukurice na mozaiku iných plodín, ktoré by tak nelákali medvede. „Opatrenia takisto majú obsahovať aj ochranný odstrel problémových jedincov, ktorý ale samotný situáciu nevyrieši,“ uzatvára občianska iniciatíva.

Zúfalá snaha o zviditeľnenie sa

Envirorezort túto aktivitu iniciatívy My sme les považuje za „zúfalú snahu“ o zviditeľnenie sa. MŽP SR to uviedlo v reakcii pre agentúru SITA.

„Aj kvôli takýmto aktivitám je dobré, že v dohľadnej dobe bude v parlamente schválená a zmenená legislatíva, ktorá výrazne uľahčí odstrel problémových medveďov,“ doplnilo ministerstvo.

Na margo toho, aký medveď bol usmrtený, rezort zdôraznil, že Štátna ochrana prírody SR jasne a zreteľne vysvetlila ako postup pri eliminácii medveďa, ktorý v Liptovskom Mikuláši útočil, tak aj jeho stotožnenie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie My sme les