Havarovaný vrtuľník pri Chate pod Rysmi by mal byť ten istý, ktorým Kuffa preletel nad Národným parkom Malá Fatra

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MŽP SR: Krízový manažment medveďov
Vpredu štátny tajomník ministerstva životného prostredia Filip Kuffa a predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Rudolf Huliak. Foto: Archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Pri nehode vrtuľníka, ktorý 25. mája havaroval pri Chate pod Rysmi vo Vysokých Tatrách, by sa malo jednať o ten istý stroj, ktorým letel štátny tajomník ministerstva životného prostredia Filip Kuffa (nom. SNS) nad Národným parkom Malá Fatra. Informuje o tom Denník N. Havarovaný vrtuľník s registračnou značkou OK – STR vlastní česká firma Industry-logistic.

Prelet nebol oznámený

Podľa Správy TANAP-u prelet vrtuľníka nad chráneným územím nebol vopred ohlásený. Hovorkyňa TANAP-u Nina Obžutová dodala, že rozhodnutie na prelety v piatom stupni ochrany udeľuje Okresný úrad (OÚ) Prešov. Vedúci odboru životného prostredia OÚ Prešov Miroslav Benko uviedol, že im ako orgánu ochrany prírody a krajiny nebola doručená žiadosť o vydanie rozhodnutia na let vrtuľníkom pre žiadateľa Industry-logistik.

Takéto rozhodnutie navyše obsahuje aj podmienky, a to plánovaný let oznámiť Správe TANAP-u. Let je zároveň možné vykonať len mimo obdobia ochrany kamzíka, teda mimo obdobia rodenia a vyvádzania mláďat a kamzičej ruje,“ spresnil Benko.

Zásah záchranárov

Posádka záchranárskeho vrtuľníka z Popradu zasahovala v sobotu večer vo Vysokých Tatrách pri Chate pod Rysmi, kde svedkovia nahlásili pád vrtuľníka. Informovala o tom na sociálnej sieti Vrtuľníková záchranná služba ATE, podľa ktorej sa spadnutý vrtuľník nachádzal 150 metrov od chaty.

Tri osoby z vrtuľníka sa v čase príchodu lekárky nachádzali v starostlivosti personálu chaty. Dve osoby boli nezranené, 48-ročný muž utrpel úraz hlavy a odreniny po tele. Leteckí záchranári ho následne previezli v stabilizovanom stave na centrálny príjem popradskej nemocnice.

Prirovnanie k ceste taxíkom

Pre nízky prelet vrtuľníkom ponad NP Malá Fatra so štátnym tajomníkom envirorezortu Filipom Kuffom na palube zasadal 16. apríla Výbor NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, ktorý očakával vysvetlenie tohto letu. Kuffa mal letieť veľmi nízko v miestach, kde hniezdia chránené orly a sokoly.

Podľa Kuffu však nebolo čo vysvetľovať, nakoľko podľa neho k žiadnemu porušeniu zákona nedošlo. Svoj prelet prirovnal k ceste taxíkom, kde vy nezodpovedáte za šoféra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Filip Kuffa
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSNS Slovenská národná stranaSpráva TANAPuVýbor NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie