Európska komisia uvažuje o znížení ochrany vlkov, presne pred rokom jeden usmrtil von der Leyenovej poníka

Vlk dravý
Foto: ilustračné,www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Európska komisia (EK) v pondelok oznámila, že uvažuje o znížení ochrany vlkov, keďže zvýšenie ich počtu vyvoláva obavy farmárov o bezpečnosť hospodárskych zvierat.

Reálne nebezpečenstvo

Komisia to oznámila takmer presne rok po tom, ako vlk usmrtil poníka patriaceho šéfke EK Ursule von der Leyenovej na jej rodinnej farme pri nemeckom meste Hannover.

„Koncentrácie svoriek vlkov v niektorých európskych regiónoch sa stali reálnym nebezpečenstvom pre hospodárske zvieratá a potenciálne aj pre ľudí,“ uviedla šéfka EK vo vyhlásení.

Zjednodušenie povoľovania odstrelu

Experti a environmentálne organizácie odhadujú, že v 27 členských krajinách Európskej únie je do 19-tisíc vlkov, pričom viac ako tisíc-členné populácie sú v Bulharsku, Grécku, Taliansku, Poľsku, Rumunsku a Španielsku. Podľa odhadov počet vlkov v EÚ za posledné desaťročie stúpol o 25 percent.

EK vyzvala miestne komunity, vedcov a ostatné zainteresované strany, aby jej do 22. septembra poskytli najnovšie údaje o populáciách vlkov a o ich vplyve.

Nemecká ministerka životného prostredia Steffi Lemkeová v rozhovore pre pondelkové vydanie denníka Die Welt uviedla, že do konca tohto mesiace plánuje predložiť konkrétne návrhy na zjednodušenie povoľovania odstrelu vlkov. „Odstrel vlkov po ich útokoch musí byť umožnený rýchlejšie a s menšou byrokraciou,“ povedala Lemkeová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Steffi LemkeováUrsula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia