Zefektívnite distribučnú logistiku vďaka týmto tipom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
1.png
Foto: Unsplash

Pri skladovaní a distribúcii produktov sa dajú využívať viaceré praktické riešenia a tipy. Prostredníctvom nich dokážete zefektívniť prácu, vytvoriť vhodné pracovné prostredie a ušetriť nielen čas, ale aj peniaze. Uľahčite zamestnancom manipuláciu s tovarom a postarajte sa o výber najlepšej a najrýchlejšej distribučnej trasy.

Zamerajte sa na poriadok a organizáciu

Všetok tovar, ktorý máte v skladoch, musí byť v regáloch alebo na policiach uložený podľa typu, veľkosti, dodávateľa alebo abecedy. Výber je na vás, no dôležité je, aby tento systém zamestnanci poznali a často sa nemenil. Zaistíte si tak, že vždy, keď sa bude tovar vyskladňovať, nájdete ho v priebehu niekoľkých minút.

To isté platí pri naskladňovaní. Zamestnanci musia vedieť, kam nový tovar uložiť. Regály označte alebo si zaobstarajte visiace tabuľky a umiestnite ich na strop. Vidno ich bude aj z diaľky.

Okrem toho je nutné, aby tovar zbytočne z regálov nevytŕčal. Pri prechádzaní okolo by ste sa oň mohli zavadiť a udrieť sa, prípadne ho stiahnuť dolu. Ak sú produkty dobre uložené, sklad pôsobí čisto a lepšie sa v ňom orientuje.

Myslite aj na distribúciu

Efektívne skladovanie je síce dôležité, no netreba zabúdať ani na samotnú distribúciu. Aj v rámci nej je dôležité mať určitý systém, aby ste ušetrili náklady a čas.

Distribučnú trasu si niekoľkokrát prezrite a zistite, či by iná nebola lepšia a rýchlejšia. Zamerajte sa na rôzne obchádzky z dôvodu práce na cestách. Myslite tiež na pohonné látky. Nesledujte len ceny, ale aj výhody, ktoré vám predajca paliva poskytuje.

Veľkou pomocou môže byť napríklad tankovacia karta. Nemusíte vďaka nej zbierať bločky za tankovanie ani mať poruke platobnú kartu či hotovosť. Zjednodušíte si ňou účtovníctvo a za palivo zaplatíte pohodlne na faktúru. Navyše budete mať prehľad o celom firemnom vozovom parku a vašej spotrebe.

2.png
Foto: Unsplash

Uľahčite manipuláciu

Prácu môžete zamestnancom uľahčiť výberom správneho zariadenia. Skvelé sú napríklad regály na kolieskach. Ich výhodou je, že zjednodušujú presun rôznych typov tovarov. Najčastejšie sa objavujú v mraziarenských skladoch, no využijete ich aj v iných odvetviach.

Regály na kolieskach pomôžu vo viacerých situáciách. Produkty sa pomocou nich dajú ľahšie vyskladňovať. A ak by vám náhodou pri práci prekážali, viete ich presunúť na iné miesto. Dajú sa tiež poukladať vedľa seba, čím ušetríte potrebný priestor. Nehovoriac o tom, že ich môžete mať stále poruke a využiť kedykoľvek na presun menších či väčších predmetov.

Vyberte správnu techniku

Techniku je nutné prispôsobiť podľa skladu, v ktorom ju chcete využívať. Vyhnite sa kupovaniu niečoho, čo skutočne nevyužijete. Napríklad v menšom sklade, kde sa nenachádzajú vysoké regály, vám bude zbytočný vysokozdvižný vozík do výšky 20 metrov.

Vyskúšajte automatizáciu

Ak máte veľké sklady, najlepšou možnosťou je automatizácia. Niektoré procesy sa nemusia robiť jednotlivo a ručne. Moderné stroje a technológie umožňujú urýchlenie a uľahčenie rôznych typov prác. Niekedy dokonca dokážu zamestnanca úplne nahradiť.

Automatizácia predstavuje vysoké náklady, no rozhodne sa do nej oplatí investovať. Investícia sa vám časom niekoľkonásobne vráti.

3.png
Foto: Unsplash

Starajte sa o všetku techniku

O techniku, ktorú v skladoch používate, sa musíte správne starať. Len v takom prípade vám vydrží dlhé roky. Pravidelne ju kontrolujte a zistite, či je v dobrom stave. Ak by nebola, dajte ju opraviť alebo ju vymeňte za novú. Len tak sa vyhnete zbytočným úrazom svojich zamestnancov.

Pri kontrole sa zamerajte na najviac preťažené časti zariadení. Tie majú tendenciu zničiť sa najrýchlejšie.

Nezabúdajte na motiváciu zamestnancov

Práca skladníka či distribútora je náročná, a preto sa snažte svojich zamestnancov motivovať. Niekedy pomôže aj príjemná oddychová miestnosť s kávovarom, pohodlné pracovné oblečenie alebo teambuildingové akcie.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať