Verejnú dopravu využilo vlani v novembri vyše 45 miliónov cestujúcich

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Senior man  wearing medical face mask sitting in the bus transport.
Foto: ilustračné, Gettyimages.com

Všetky formy verejnej osobnej dopravy využilo vlani v novembri 45,1 milióna cestujúcich, čo bolo o 5 miliónov ľudí menej ako v októbri, ale takmer o tretinu viac ako v novembri 2020.

Počet prepravených osôb sa zvýšil

„Medziročne významne vzrástol počet prepravených osôb po ceste aj po železnici, v porovnaní s posledným novembrom pred pandémiou v roku 2019 však cestovalo o štvrtinu menej pasažierov cestnou dopravou, vrátane MHD, a o 37 % menej vlakmi,“ informovala v piatok hovorkyňa Štatistického úradu SR Jana Morháčová.

Výkony osobnej dopravy dosiahli 526 mil. osobokilometrov (zohľadňujú aj dĺžku ciest) a presiahli úroveň pred rokom o 41 %. Oproti predpandemickej úrovni zaostávali o 43 %. Vysoký medziročný rast ovplyvnil nárast prepravných vzdialeností v železničnej doprave, avšak v porovnaní s novembrom 2019 využilo cestnú dopravu o 40 % a železničnú dopravu až o 57 % menej cestujúcich.

Objem nákladnej prepravy klesol

Celkový objem nákladnej prepravy v novembri presiahol druhý mesiac po sebe 21 miliónov ton, ale medziročne klesol o 1,7 %. Za hodnotami rovnakého mesiaca v roku 2019 objem prepravených tovarov zaostával o 15 %.

„Podniky verejnej nákladnej dopravy, ktoré majú dopravu ako hlavnú podnikateľskú činnosť, zrealizovali prepravu viac ako 13,2 milióna ton tovaru, čo medziročne predstavovalo zníženie o 1 %. Zároveň to bol o 6,6 % menší objem ako v novembri 2019 pred pandémiou,“ uviedla Morháčová. Verejná doprava mala na nákladnej doprave podiel 62 %.

Tržby medziročne vzrástli

Objem prepravy tovarov po železnici v jedenástom mesiaci minulého roka bol vyšší ako pred rokom aj ako pred dvoma rokmi o približne 11 %. Novembrová preprava tovaru po ceste, rozhodujúca zložka verejnej nákladnej dopravy, zaostávala za hodnotami pred rokom o 1,7 % , ale predcovidové objemy presiahla takmer o 6 %.

„Výkony v nákladnej doprave, ktoré zohľadňujú aj prepravnú vzdialenosť, dosiahli vyše 3,6 mld. tonokilometrov,“ priblížila Morháčová s tým, že medziročne boli vyššie o 3,8 % a v porovnaní s predcovidovým obdobím o 9,2 %.

Tržby odvetvia doprava a skladovanie v novembri medziročne vzrástli o 12 %. Výsledok podporil rast najvýznamnejšej pozemnej dopravy, vrátane prepravy potrubím, a druhej najväčšej zložky – skladových a pomocných činností. Tržby v leteckej doprave dosiahli medziročne viac ako dvojnásobnú hodnotu, ide však o malú zložku tržieb odvetvia.

Rast miezd zamestnancov

Priemerná nominálna mesačná mzda v tomto odvetví dosiahla 1 225 eur, čo bolo o 7,3 % viac ako pred rokom. Reálne mzdy v odvetví po zohľadnení inflácie vzrástli o 1,6 %. Zamestnanosť v doprave a skladovaní bola v novembri prvýkrát v roku 2021 medziročne vyššia o 0,7 %, vývoj v jednotlivých sektoroch bol veľmi rozkolísaný.

V pozemnej doprave, poštových a kuriérskych službách nastal úbytok zamestnancov, ostatné zložky zaznamenali vysoké medziročné nárasty, najmä letecká doprava. Dôvodom bol bázický efekt, pretože pred rokom zaznamenali významné poklesy zamestnanosti pod vplyvom opatrení proti pandémii.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Morháčová
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR