Samosprávy a mestá sa môžu uchádzať o milióny eur na nové cyklotrasy, s ich budovaním im pomôžu zahraniční experti

Cyklotrasa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovensko má podľa ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala (nom. Sme rodina) k dispozícii 200 miliónov eur na rozvoj cyklodopravy.

Pri otvorení podujatia Cyklomestá 2022 v Trnave dodal, že samosprávy a ich rozpočtové organizácie budú môcť čerpať 105 miliónov z Plánu obnovy a odolnosti, ďalších približne 100 miliónov z nových štrukturálnych fondov.

Efektívne budovanie cyklotrás

Mestá a obce nad 20-tisíc obyvateľov, vyššie územné celky a ich organizácie sa môžu už teraz uchádzať o 36,5 milióna eur z financií z plánu obnovy. Maximálna výška príspevku na jeden projekt nebola stanovená, oprávnené náklady na jeden kilometer však nemôžu presiahnuť 500-tisíc eur.

Doležal pripomenul, že ministerstvo dopravy nepostaví ani meter cyklotrasy, to budú musieť urobiť samosprávy a ďalší oprávnení žiadatelia.

„V troch rôznych častiach Slovenska pripravíme konferencie, kde sa dozvedia nielen o tom, ako čerpať prostriedky z plánu obnovy a eurofondov, ale hlavne chceme hovoriť o tom, ako plánovať a budovať cyklotrasy. Trendy z Holandska alebo Dánska ukazujú, že možno ísť aj cestou upokojovania motorovej dopravy v určitých častiach mesta, nielen betónovaním nových cyklokoridorov,“ povedal Doležal.

Zároveň vysvetlil, že mestá do 20-tisíc obyvateľov budú môcť žiadať o peniaze zo štandardných eurofondov.

Inšpirácie v oblasti udržateľnej mobility

Podujatie Cyklomestá 2022 s podtitulom konferencia o mobilite a kvalite života v mestách a obciach pripravila Cyklokoalícia. Podľa prezidenta Cyklokoalície Dana Kollára má priniesť inšpirácie v oblasti udržateľnej mobility z domova aj zo zahraničia.

Na konferencii vystúpia experti na cyklodopravu z Holandska, ale aj z miest Helsinki, Reykjavík a ďalších. Medzi rečníkmi dvojdňového podujatia je aj primátor Trnavy Peter Bročka.

Trnava patrí k tým slovenským mestám, ktoré veľmi efektívne čerpajú peniaze na cyklistickú infraštruktúru z eurofondov a podľa Bročku pripravujú projekty aj pre plán obnovy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalDan KollárPeter Bročka
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SROZ Cyklokoalícia