Pozor, nenaleťte! Na Slovensku sa bežne predávajú autá v exekúcii

Ak kupujete auto, overte si, či naň nie je uvalená exekúciaPri kúpe auta s
Ak kupujete auto, overte si, či naň nie je uvalená exekúciaPri kúpe auta s Foto: Getty Images

Jazdené autá tvoria ročne až 50 % kúpených vozidiel na Slovensku. Ekonomické výhody takejto kúpy sú zjavné, napriek tomu je dôležité nejsť do rizika a v dobrej vôli si nekúpiť mačku vo vreci.

Ľahko sa totiž môže stať, že kupujúci nadobudnete auto v exekúcii – a v konečnom dôsledku zostane bez auta aj bez peňazí.

Auto v exekúcii sa nedá prepísať

Kúpa auta v exekúcii je jeden z najčastejších dôvodov, akým sa noví majitelia auta z druhej ruky dostávajú do problémov.

Hoci to pri dnešných možnostiach môže znieť nepravdepodobne, až 90 % ľudí si stále vopred neoverí, či na auto, ktoré kupuje, nie je uvalená nejaká ťarcha.

A to napriek tomu, že na jednoduché overenie je potrebných iba pár krokov. „Treba si uvedomiť, že exekúcia sa nevzťahuje priamo na vozidlo, ale na majiteľa. Ak má majiteľ exekúciu, všetky jeho vozidlá sú na dopravnom inšpektoráte blokované a nedajú sa prepísať na nového majiteľa,“ vysvetľuje predseda Asociácie overovateľov vozidiel (AOV)Jozef Knopp.

Ilustračné foto
Až 90 % ľudí si pred podpísaní kúpnej zmluvy neoverí stav auta Foto: Getty Images

„Skoro každý týždeň nám telefonujú podvedení ľudia, ktorí riešia tento problém. Žiaľ, vozidlo si vopred neoverili a až na dopravnom inšpektoráte im oznámili, že sa nedá prepísať na novú osobu,“ upozorňuje predseda AOV.

Podľa polície zostáva vlastníkom pôvodný majiteľ, takže aj všetky pokuty či upozornenia na vypršanie STK chodia jemu. Problém nastáva, keď sa exekútor nevie automobilu dopátrať a polícia novému majiteľovi vozidlo zadrží.

Rozlúčte sa s peniazmi

Podľa advokáta JUDr. Milana Ficeka je najlepšie kontaktovať priamo exekútora. V prípade, že je motorové vozidlo blokované a predávajúci túto skutočnosť pri podpise zmluvy zamlčí, podvedený majiteľ má podľa paragrafov 596 – 597 Občianskeho zákonníka právo na odstúpenie od zmluvy.

Predávajúci je totiž povinný kupujúceho upozorniť na akékoľvek poškodenia predávanej veci. „Preto radím písomne doporučeným listom odstúpiť od kúpnej zmluvy, čo zo zákona znamená, že kúpna zmluva sa ruší a predávajúci je povinný vám vrátiť kúpnu cenu,“ odporúča advokát.

De.jpg
Ak naletíte podvodníkovi, vrátenia peňazí sa už nedočkáte

Existuje aj iný variant. Kupujúci môže požiadať predávajúceho, aby exekútora vyplatil kúpnou cenou a odblokoval vozidlo. Bohužiaľ, reálna prax ukazuje, že získať peniaze späť je takmer nemožné.

„Veľakrát vlastníci, ktorí takéto vozidlá predávajú, majú na krku viacero exekúcií. Mali sme prípad, kedy mal jeden pán na seba a svoju živnosť až 24 exekúcií. V drvivej väčšine prípadov je vymáhanie peňazí od niekoho s exekúciou na krku úplne zbytočné,“ hovorí zo skúsenosti Knopp.

Stačí pár jednoduchých krokov

Vďaka internetu, ktorý zhromažďuje neuveriteľné množstvo dát, dnes viete ľahko zistiť podrobnosti o predávaných vozidlách.

„Či je auto v exekúcii, zistíte tak, že na webovej stránke overovateľov vozidiel zadáte VIN číslo alebo ŠPZ vozidla,“ radia overovatelia.

Close up of a hands of a businessman on a keyboard.
Overte si vozidlo, nepredídete tak zbytočným nepríjemnostiam

Na základe týchto údajov si vie kupujúci overiť skutočný stav vozidla. Či sa vozidlo nenachádza v databáze kradnutých vozidiel v iných krajinách Európy, či nie je auto v lízingu alebo naň nie je uvalená exekúcia, ako aj skutočne najazdené kilometre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef KnoppMilan Ficek
Firmy a inštitúcie Asociácia overovateľov vozidiel (AOV)