Podvody s ojazdenými autami: Ako nekúpiť mačku vo vreci?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pri kúpe auta si dávajte pozor na podvodníkov
Pri kúpe auta si dávajte pozor na podvodníkov Foto: Pixabay

Kúpa vozidla z druhej ruky sa môže javiť ako dobrý nápad, ktorý nezaťaží rodinný rozpočet natoľko, ako obstaranie si nového auta. Situácia sa však častokrát zvrtne a nového majiteľa namiesto radosti z „nového“ auta, čaká nočná mora spojená s nevydarenou kúpou, ktorá ho v konečnom dôsledku môže vyjsť pekne draho.

„Ako nekúpiť mačku vo vreci“, ktorá doslova vycicia rodinný rozpočet na niekoľko mesiacov dopredu, radí Asociácia overovateľov vozidiel (AOV). Tá uvádza, že až 50% kúpených áut na Slovensku sú použité, už ojazdené vozidlá, s ktorými môžu byť spojené hneď viaceré problémy.

Najčastejšie ide o stočené kilometre, zatajovanie skutočného stavu vozidla – či nebolo búrané alebo kradnuté, prípadne nie je zaťažené exekúciou.

„Mrzuté je, že keď sa raz stanete majiteľom takéhoto auta, všetky problémy sú na vašich pleciach. Predajca či pôvodný majiteľ sú z obliga. Vašou povinnosťou ako kupujúceho je si dôkladne preveriť to, čo kupujete,“ upozorňuje predseda AOV Jozef Knopp.

Podvody pri kúpe auta sú na dennom poriadku

„Prípadov, kedy sa nový majiteľ jazdeného vozidla dostane do problémov kvôli neserióznosti predávajúceho, alebo svojej neznalosti, riešime každý deň niekoľko,“ hovorí Knopp.

„Žiaľ, nie je nič nezvyčajné, že vo finále podvedený človek, namiesto vozidla, ktoré mu malo slúžiť ešte niekoľko rokov, má bez veľkej investície takmer nepoužiteľný a ďalej nepredajný vrak. Prípadne musí platiť lízing za niekoho iného. Nehovoriac o tom, že sa stali už aj naozaj veľké tragédie, keď podvodný predaj stál niekoho iného v takomto aute život!“ zdôrazňuje predseda AOV.

Pozor na najčastejšie praktiky podfukárov

Podvodníci, ktorí predávajú ojazdené vozidlá majú už overené triky, ako ľahko obalamutiť potenciálnych kupujúcich. „Niektorí predajcovia vedia robiť veľké divy, aby auto vyzeralo na prvý pohľad a prvú jazdu lepšie a hodnotnejšie, než v skutočnosti je,“ upozorňuje Knopp.

Medzi najčastejšie využívanú podvratnú praktiku patrí stáčanie najazdených kilometrov. „Niekto nájde inzerát povedzme v Taliansku: na predaj auto s 350-tisíc najazdenými kilometrami, cena 8 000 eur. Vycestuje tam, auto kúpi, dovezie na Slovensko, vybaví potrebné doklady, stočí kilometre a je to. Zrazu sa predáva auto, ktoré má najazdených 180-tisíc kilometrov za cenu 12 000 eur!“ vysvetľuje modelovú situáciu predseda AOV. 

Medzi veľmi často využívané podvody patrí aj predaj kradnutého auta, či vozidla zaťažené lízingom alebo inou ťarchou. Potom stačí jedna cestná kontrola a nič netušiaci nový majiteľ jazdeného auta je zrazu bez neho alebo musí doplácať na niekoho iného.

Ďalším veľmi zaužívaným trikom na oklamanie kupujúceho je výmena originálnych náhradných dielov za neoriginálne, alebo tzv. vylepšenia, kedy je napríklad manuálna prevodovka nahradená automatickou.

Polícia a trestné oznámenie vás nemusí ochrániť

Členovia AOV upozorňujú, že ak bol kupujúci podvedený, dokonca má aj všetky potrebné dôkazy a podá na polícii trestné oznámenie, ešte nemá zďaleka vyhrané.

„Výsledný výrok orgánov môže znieť neuveriteľne: skutok sa nestal! Ako je to možné? Tak, že kupujúci je povinný si auto pred podpísaním kúpno-predajnej zmluvy dôkladne preveriť,“ zdôrazňuje Knopp.

Knopp spomína na jednu zo skúseností, kedy prišiel o život mladý človek. „Pani si kúpila auto z bazáru. Samozrejme, že si ho najskôr dobre prezrela, bola na skúšobnej jazde. Všetko sa zdalo v poriadku. Nemala ako vedieť, že auto bolo búrané a opravené len na oko! Pri druhej jazde jej zlyhali brzdy a prišla o svojho syna,“ zdôraznil predseda AOV.

Dvakrát prever a raz kupuj

„Dať si overiť vozidlo z pohľadu technického stavu a tiež jeho histórie je v súčasnosti už pomerne jednoduché,“ radí Knopp.

AOV odporúča kupujúcim si v prvom rade vyhliadnuté vozidlo ponúkané v bazáre alebo formou inzerátu poriadne preveriť. Dá sa tak urobiť na základe ŠPZ alebo VIN čísla. Kupujúci tak zistí, či nie je na vozidle ťarcha, či auto nie je predmetom lízingu, alebo nie je kradnuté a koľko malo predchádzajúcich majiteľov.

„Pokiaľ získané informácie nebudú korešpondovať s tým, čo ponúka bazár alebo inzerát, ani sa nemusíte obťažovať ísť si auto pozrieť na vlastné oči. Radšej si vyberte ďalšie a preverte si ho. Jednou z taktík podvodníkov je aj to, že buď VIN číslo neuvedú v inzeráte vôbec, čo je protizákonné, alebo ho uvedú, predajú vám auto s iným VIN číslom a následne ho pozmenia aj v inzeráte“ radí Knopp.

Pri obhliadke je vhodné požiadať o pomoc skúseného automechanika, ktorý skontroluje stav vozidla ihneď na mieste, odhalí prípadné nedostatky, ktoré bude nevyhnutné opraviť a tak aj pomôže zjednať nižšiu predajnú cenu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jozef Knopp