Občianske združenie Náš Prešov žiada výstavbu 2. etapy rýchlostnej cesty R4, rozbehlo petíciu

petícia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Občianske združenie (OZ) Náš Prešov rozbehlo petíciu, v ktorej žiada vládu o začatie výstavby 2. etapy rýchlostnej cesty R4, ktorá tvorí severný obchvat Prešova a následne jej pokračovanie až ku hranici s Poľskom.

Iniciátori petície to zdôvodňujú tým, že v poslednom období so znepokojením sledujú, že pripravovaná výstavba desaťkilometrového úseku Prešov Sever – Kapušany sa oddaľuje napriek tomu, že stavba je pripravená k výstavbe a má všetky potrebné povolenia.

Neustály odklad výstavby

Dôvodom petície je neustály odklad výstavby 2. etapy R4, nakoľko výstavbou 1. etapy R4 sa nerieši hlavný problém odklonu tranzitnej kamiónovej a nákladnej dopravy z obytných zón mesta. Pre Prešov je alfou a omegou kompletná výstavba Prešovského úseku R4, teda križovatka Prešov západ – Kapušany,“ uvádzajú iniciátori v petícii, ktorou chcú osloviť predovšetkým obyvateľov Prešovského a Košického kraja.

Petíciu zabezpečujú prioritne elektronicky a je možné ju podpísať na webovej stránke peticie.com. Podpisy chcú zbierať do konca februára.

Zaostávanie v rozvoji

Ako za petičný výbor agentúru SITA informoval René Polačok, odklad výstavby podľa nich spôsobí ďalšie zaostávanie v rozvoji Prešovského kraja a bude mať naďalej negatívny vplyv na jeho ekonomický rozvoj, prísun investícií a rast nezamestnanosti.

S týmito obavami sa stotožnil aj predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský, ktorý iniciatívu OZ Náš Prešov privítal a petíciu medzi prvými podpísal.

Nám naozaj hrozí medzinárodná blamáž. Maďari a Poliaci stavajú, Slováci, ako keby zaspali. Ja naozaj chcem poprosiť a vyzvať ministerstvo dopravy a ministerstvo financií, aby akcelerovali svoju činnosť, lebo PSK bude naozaj zaostávať oproti ostatným regiónom, keďže severo-južné prepojenie je pre nás bytostne dôležité,“ uviedol Majerský, ktorý ministerstvá vyzval nielen k urýchlenému zapojeniu sa do 2. etapy, ale aj do zvyšných ôsmich etáp R4 na slovenskej strane.

Odpoveď od Doležala neprišla

Predseda PSK v tejto súvislosti uviedol, že už začiatkom januára listom oslovil ministra dopravy Andreja Doležala, aby vyčlenil v rozpočte Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) peniaze aj na súťaž v rámci 2. etapy výstavby a spustil ju.

Nám záleží aj na tom, aby aj ďalších osem etáp bolo začatých v rozpracovanej fáze stavebného povolenia, majetkovoprávneho vysporiadania a následne verejnej súťaže,” uviedol Majerský s tým, že zatiaľ od rezortu odpoveď nedostali.

Výzva na riešenie

Ministra dopravy, ale aj prezidentku Zuzanu Čaputovú a predsedu vlády Igora Matoviča oslovili listom aj iniciátori petície. Vyzvali ich, aby sa zasadili za neodkladné riešenie dopravnej situácie v meste Prešov i celom kraji.

Veríme, že doterajšie aktivity obyvateľov Prešovského kraja za dôstojne bývanie, a to od blokovania ciest, pracovných stretnutí so zainteresovanými, až po petíciu, nebudú nikým ignorované a spochybňované, ale konečne naplnené,” píšu v liste.

Ako dodal Majerský, do výzvy chce iniciatívne osloviť a zapojiť aj primátorov miest a starostov obcí, ktorých sa výstavba týka. „Celú túto petičnú akciu rozšírime na celý kraj,“ dodal župan.

Podpora primátorky Prešova

Petíciu podporuje aj primátorka Prešova Andrea Turčanová, ktorá informovala, že radnica na svojej sociálnej sieti zverejnila aj výzvu pre verejnosť, aby sa obyvatelia zapojili do petície a podpísali ju.

Tlak verejnosti je pri kľúčových stavbách v regióne vždy dôležitý, čo sa potvrdilo aj v minulosti, keď sa nám s pomocou verejnosti podarilo urýchliť začiatok výstavby prvej etapy severného obchvatu mesta. Druhá časť severného obchvatu R4 je pre mesto Prešov nesmierne dôležitá, pretože prvá etapa bez tej druhej by nedávala zmysel. Až po dokončení časti R4 minimálne po obec Kapušany príde k odkloneniu tranzitnej dopravy mimo obytných zón mesta Prešov,“ uviedla Turčanová.

Zároveň dodala, že vo veci dostavby R4 a ďalších tém súvisiacich s dopravou požiadala o osobné stretnutie aj ministra dopravy.

Reakcia Národnej diaľničnej spoločnosti

Vedúca oddelenia masmediálnej komunikácie Národnej diaľničnej spoločnosti Eva Žgravčáková reagovala, že aktuálne prebieha pripomienkovanie súťažných podkladov pre verejnú súťaž na zhotoviteľa druhej etapy severného obchvatu Prešova a následne bude vyhlásené verejné obstarávanie.

Spustenie verejného obstarávania bolo mierne posunuté z dôvodu precíznej prípravy zabezpečenia kvalitného zhotoviteľa stavby. Verejné obstarávanie by malo byť vyhlásené predpokladom do jedného mesiaca,“ informovala s tým, že začiatok výstavby je závislý od priebehu verejného obstarávania.

Výstavba by mala trvať 52 mesiacov. Zabezpečenie zdrojov financovania je v kompetencii rezortu dopravy,“ skonštatovala Žgravčáková.

Pokračujú v rokovaniach

Ako v stanovisku pre agentúru SITA reagoval hovorca ministerstva dopravy Ivan Rudolf, rezort pokračuje v rokovaniach s ministerstvom financií a jeho Útvarom hodnoty za peniaze o harmonograme priorít, v ktorom budú záväzne vyčlenené financie na jednotlivé infraštruktúrne projekty vrátane výstavby severného obchvatu Prešova.

My počítame s výstavbou tohto obchvatu, ale žiadna petícia ani verejný nátlak celý proces neurýchlia,“ zdôraznil Rudolf.

Žgravčáková dodala, že nasledujúcich deväť úsekov rýchlostnej cesty R4 po štátnu hranicu s Poľskom sa nachádza v rôznom stupni prípravy, pričom ďalší postup je závislý od zabezpečenia finančného krytia a vládou schválených investičných priorít výstavby diaľnic a rýchlostných ciest na území Slovenska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea TurčanováAndrej DoležalIgor MatovičMilan MajerskýZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť