Matovičov útvar vymyslel škrtanie v doprave, tisícky ľudí už podpísali petíciu za zachovanie zástavok rýchlikov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
|
Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer.

Petíciu Združenia miest a obcí regiónu jadrových elektrární Jaslovské Bohunice za zachovanie zastavovania rýchlikov v železničných staniciach Leopoldov a Piešťany podporilo za dva týždne viac ako 7000 ľudí.

Matovičove škrty v doprave

Podpredseda združenia a kandidát na trnavského župana Martin Červenka ju dnes odovzdal na ministerstve financií.

Matovičov Útvar hodnoty za peniaze vymyslel škrtanie v doprave, preto chcú ministerstvo dopravy a Železničná spoločnosť Slovensko pristúpiť k rušeniu rýchlikových zastávok v Leopoldove, Piešťanoch a ďalších mestách,“ vysvetlil Červenka, prečo petícia smerovala práve na tento rezort.

Úlohou petície je podľa neho vyjadriť absolútnu nespokojnosť regiónu s plánovanými zmenami v grafikone vlakovej dopravy.

Petíciu podpisujú aj iné mestá

Petíciu za zachovanie zastavovania rýchlikov podpisujú aktuálne aj Novom Meste nad Váhom a ďalších mestách na trati Bratislava – Košice, ktoré by mohli prísť od decembra tohto roku o rýchliky.

Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) obhajuje návrh nového grafikonu železničnej dopravy, ktorý začne platiť od polovice decembra tohto roka.

Tvrdí, že vlaky na Slovensku budú jazdiť rýchlejšie a častejšie pre veľkú väčšinu cestujúcich, pričom ostatní budú na železniciach cestovať približne tak dlho, ako v súčasnosti.

Nový železničný grafikon prináša výrazne viac hodnoty za rovnaké peniaze. Prinesie viac pravidelných spojov, lepšie prestupy a rýchlejšie cestovanie. Vlaky odjazdia o 1,5 milióna kilometrov ročne viac. To zodpovedá pridaniu približne 60 nových vlakov denne,“ uviedol v stredu na sociálnej sieti ÚHP.

Nie sú vraj dôvody na paniku

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal v súvislosti s prípravou nového grafikonu vlakovej dopravy začiatkom augusta povedal, že na paniku nie sú žiadne dôvody. Reagoval tak na rozsiahlu kritiku od verejnosti a samospráv pre navrhované rušenie spojov či zastavovania vlakov vo viacerých regiónoch.

Šéf rezortu dopravy za prejavmi nespokojnosti vidí možno blížiace sa samosprávne voľby.

To nie je o odoberaní vlakov. Chceme prilákať viac cestujúcich, zvýšiť frekvenciu vlakových spojení, zaviesť takzvané takty,“ povedal minister vo vysielaní na sociálnej sieti. Doležal ubezpečil, že realizáciou plánu dopravnej obslužnosti a nového vlakového grafikonu sa zvýšia dopravné výkony.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DoležalIgor MatovičMartin Červenka
Firmy a inštitúcie Ministerstvo dopravyÚtvar hodnoty za peniazeZdruženie miest a obcí SlovenskaŽelezničná spoločnosť Slovensko