Letisko v Bratislave vlani vybavilo viac ako 1,4 milióna cestujúcich, medziročne takmer trojnásobne viac

Budova letiska M. R. Štefánika v Bratislave. Foto: www.facebook.com

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave v roku 2022 vybavilo 1 406 284 cestujúcich vrátane odletov a príletov.

Medziročná bilancia

Po dvoch náročných rokoch pandémie je to takmer trojnásobný počet pasažierov v porovnaní s rokom 2021, ale stále len približne 60 % úrovne v rokoch 2018 a 2019, kedy bránami najväčšieho domáceho letiska prešlo 2,3 milióna cestujúcich. Letisko zaznamenalo v roku 2020 405-tisíc a predvlani 480-tisíc pasažierov.

Ako letisková spoločnosť v piatok informovala, v roku 2022 v rámci pravidelnej dopravy vybavila 1 000 831 pasažierov, čo je medziročne viac ako dvojnásobný nárast. V nepravidelnej doprave bolo 405 453 pasažierov, čo je viac o 150 % v porovnaní s rokom 2021.

Vzostupy a pády

Letisko vybavilo v decembri spolu na prílete a odlete 71 635 osôb, miera obnovy ich počtu z roku 2019 v poslednom mesiaci vlaňajška dosiahla 65 %. Najsilnejším mesiacom v minulom roku bol júl s 256 447 pasažiermi, najviac ich letisko vybavilo 23. júla, a to 9 348. Letisko vlani zaznamenalo 24 283 vzletov a pristátí, z toho v decembri 1 182 letov.

„Začiatok roka bol pre letisko náročný. Ihneď po odznení pandémie prišiel konflikt na Ukrajine. Všetky lety z a do Ukrajiny ako aj Ruskej federácie boli zrušené. Ukrajina patrila dovtedy medzi top spojenia a tento výpadok nám zobral približne 200-tisíc pasažierov,“ zhodnotil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Letiska M. R. Štefánika Dušan Keketi.

Napriek tomu podľa neho letisko postupne oživili, najali nových zamestnancov a pripravili sa na letnú sezónu. „Následne prišlo silné leto, skokový nárast cestujúcich a mimoriadny záujem o cestovanie a letecké dovolenky. Celý rok bol veľmi intenzívny, napriek tomu sa zvládol dobre,“ dodal Keketi.

Najžiadanejšie destinácie

V prvej päťke destinácií podľa celkového počtu cestujúcich, vrátane pravidelnej a charterovej prepravy, cez bratislavské letisko v minulom roku sú Antalya, Londýn (letiská Stansted a Luton), Miláno, Dublin a Hurghada. V pravidelnej doprave je poradie Londýn, Miláno, Dublin, Sofia a Manchester.

„V roku 2022 zabezpečovali pravidelnú dopravu na letisku letecké spoločnosti Ryanair, Smartwings, Wizz Air a Air Cairo. Leteckí dopravcovia prevádzkovali v minulom roku 42 pravidelných liniek do 37 destinácii v šestnástich krajinách,“ uviedla špecialistka bratislavského letiska pre vzťahy s verejnosťou Veronika Hauswaldová.

Pre porovnanie, v roku 2019 leteckí dopravcovia prevádzkovali 55 pravidelných liniek do 50 destinácii v osemnástich krajinách. „Najviac cestujúcich v roku 2022 prepravila opäť letecká spoločnosť Ryanair. Za ňou nasledujú Smartwings, Wizz Air, Air Explore a Corendon Airlines,“ priblížila Hauswaldová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan KeketiVeronika Hauswaldová
Firmy a inštitúcie Air CairoAir ExploreCorendon AirlinesLetisko M. R. ŠtefánikaRyanairSmartwingsWizz Air