Finančná náhrada pri použití vlastného auta pri pracovnej ceste má od júla opäť stúpnuť

Pracovná cesta auto nahrada peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zamestnanec, ktorý pri pracovnej ceste použije vlastné auto, má mať od júla tohto roka nárok na vyššiu finančnú náhradu od svojho zamestnávateľa.

Nárast o 0,013 eura

Pri využití vlastného auta má ísť o nárast zo súčasných 0,239 eura na 0,252 eura za každý kilometer jazdy.

Pri jednostopových vozidlách, teda pri motocykloch a pri trojkolkách, sa má náhrada zvýšiť z 0,067 eura na 0,071 eura za kilometer jazdy. Vyplýva to z návrhu opatrenia, ktorý ministerstvo práce a sociálnych vecí predložilo do pripomienkového konania.

Ak zamestnanec pôjde na pracovnú cestu napríklad z Bratislavy do Popradu vlastným autom, najazdí približne 700 kilometrov. V súčasnosti má pri sadzbe 0,239 eura za kilometer nárok na finančnú náhradu od zamestnávateľa v sume 167,30 eura.

Ak sa sadzba za jeden prejazdený kilometer od júla zvýši na 0,252 eura, od zamestnávateľa dostane náhradu v sume 176,40 eura, teda o 9,10 eura viac.

Splnená podmienka na zvýšenie

Sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách naposledy stúpli od 1. apríla tohto roka.

Podľa zákonného mechanizmu bola splnená podmienka na ich zvýšenie na základe štatistických údajov za február tohto roka.

„Vo februári dosiahol mesačný kumulovaný index cien položiek spojených s prevádzkou motorových vozidiel hodnotu 105,2 %, čo predstavuje oproti základni zvýšenie o 5,2 percentuálneho bodu,“ uviedol rezort práce a sociálnych vecí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom