Finančná náhrada pri použití vlastného auta pri pracovnej ceste opäť zvýšila

Kľúče, auto, peniaze, daňové priznanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zamestnanec, ktorý pri pracovnej ceste použije vlastné auto, má nárok na vyššiu finančnú náhradu od svojho zamestnávateľa. Pri využití vlastného auta pôjde o nárast z 0,227 eura na 0,239 eura za každý kilometer jazdy.

Motocykel a trojkolka

Pri jednostopových vozidlách, teda pri motocykloch a pri trojkolkách, sa náhrada zvýšila z 0,063 eura na 0,067 eura za kilometer jazdy. Vyplýva to z opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktoré nadobudlo účinnosť od 1. apríla tohto roka.

Sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách naposledy stúpli od 1. septembra minulého roka. Podľa zákonného mechanizmu bola splnená podmienka na ich zvýšenie na základe štatistických údajov za november minulého roka.

Mesačný kumulovaný index cien

„V novembri dosiahol mesačný kumulovaný index cien položiek spojených s prevádzkou motorových vozidiel hodnotu 105,1 %, čo predstavuje oproti základni zvýšenie o 5,1 percentuálneho bodu,“ uviedol rezort práce a sociálnych vecí.

Ak zamestnanec pôjde na pracovnú cestu z Bratislavy do Popradu vlastným autom, najazdí približne 700 kilometrov. Do konca marca mal pri sadzbe 0,227 eura za kilometer nárok na finančnú náhradu od zamestnávateľa v sume 158,90 eura.

Ak sa sadzba za jeden prejazdený kilometer zvýši na 0,239 eura, od zamestnávateľa dostane náhradu v sume 167,30 eura, teda o 8,40 eura viac.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR