Prieťah Tatranskou Lomnicou čaká na svoju rekonštrukciu

Cesta slobody, Vysoké Tatry, rekonštrukcia
Most pri Vyšných Hágoch vo Vysokých Tatrách v rekonštrukcii v rámci projektu modernizácie Cesty slobody. Vysoké Tatry, 8. november 2023. Foto: SITA/Mária Frisová
Tento článok pre vás načítala AI.

Ďalší úsek na Ceste slobody vo Vysokých Tatrách čaká na rekonštrukciu. Prešovský samosprávny kraj (PSK) dlhšie plánuje nechať obnoviť prieťah Tatranskou Lomnicou s dĺžkou takmer 1,5 kilometra v smere od Starého Smokovca na Tatranské Matliare. Správa a údržba ciest PSK už hľadá dodávateľa stavebných prác.

Využiť na ich financovanie chce eurofondy. Ako pre agentúru SITA potvrdila Lea Lehotská z oddelenia komunikácie PSK, v súčasnosti sa kraj uchádza o nenávratný finančný príspevok z výzvy vyhlásenej Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky (MIRRI).

Rekonštrukcia vozovky

Cesta II/537, známa ako Cesta slobody, prechádza extravilánom a intravilánom viacerých obcí v smere od Liptovského Hrádku až po Tatranskú Kotlinu. Po predchádzajúcej rekonštrukcii jej niekoľkých úsekov v celkovej dĺže 43 kilometrov pripravuje župa obnovu časti prechádzajúcej cez Tatranskú Lomnicu.

„V riešenom území pri terajšom stave vozovky cestnej komunikácie jej stav nevyhovuje súčasnému dopravnému zaťaženiu a podmienkam kladeným na bezpečnosť cestnej premávky,“ uvádza sa v sprievodnej správe k projektu zverejnenej vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.

Ťažisko stavebných prác má spočívať v spomínanej rekonštrukcii vozovky, ale napríklad aj piatich cestných priepustov.

Žiadosť o nenávratný finančný príspevok

Súčasťou projektu je tiež rekonštrukcia mosta ponad potok v Tatranskej Lomnici. „V prípade úspešného ukončenia procesu verejného obstarávania by Správa a údržba PSK mohla poznať zmluvnú cenu budúceho zhotoviteľa v mesiaci apríl. Následne, po získaní finančného krytia a podpise zmluvy o dielo, by bolo možné pristúpiť k realizácii stavebných prác s ich predpokladaným ukončením do konca tohto roka,“ avizovala Lehotská.

Uskutočnenie celého zámeru však bude záležať od finančných možností PSK. „Kraj predložil žiadosť o nenávratný finančný príspevok začiatkom októbra minulého roka, avšak doposiaľ Správa a údržba ciest PSK nebola oboznámená s jej vyhodnotením,“ vysvetlila Lehotská.

Na stanovisko, či získa finančné prostriedky na rekonštrukčné práce vo výške približne 2,5 milióna eur, tak podľa nej stále čaká. „V prípade, že Správa a údržba ciest PSK nebude úspešná so žiadosťou, bude nútená pristúpiť k opravám vozovky v minimálne potrebnom rozsahu tak, aby zabezpečila vyhovujúci stavebno-technický stav vozovky,“ ozrejmila.

V prípade realizácie projektu si rekonštrukcia cesty podľa technickej správy vyžiada striedavé uzavretie jedného jazdného pruhu či pri obnove priepustov zúženie jazdného pruhu. „Doprava bude vedená za pomoci cestnej svetelnej signalizácie obojsmerne striedavo po polovici jazdného pásu,“ píše sa v správe.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SRPSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)