Diaľničné známky bude priamo predávať NDS, ročne tak ušetrí milióny eur

Mýto, peniaze, diaľnica
Foto: koláž SITA, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) od začiatku roka preberá pod kontrolu predaj elektronických diaľničných známok.

Výber a evidenciu úhrady diaľničných známok za užívanie diaľnic a rýchlostných ciest do konca minulého roka zabezpečovala spoločnosť SkyToll.

Odkúpili časť podniku

Diaľničiari od nej odkúpili časť podniku na predaj e-známok za zníženú cenu 990-tisíc eur, pričom mala hodnotu cez 2 milióny eur a za službu ročne platili priemerne 4 milióny eur.

Prevzatie predaja diaľničných známok je podľa NDS začiatkom k znižovaniu jeho nákladov a ďalšiemu zefektívňovaniu.

Podľa zmluvy o odkúpení časti podniku má diaľničná spoločnosť uhradiť polovicu ceny vo výške 495-tisíc eur do 30 dní od jej účinnosti 22. decembra 2023.

Majú niekoľko variantov

Druhú časť v rovnakom objeme zaplatí do 30 dní po podpise konečnej zápisnice o odovzdaní a prevzatí časti podniku. Zmluve o predaji časti podniku predchádzalo vlani v auguste uzavretie memoranda o spoločnom postupe pri určení odkupnej ceny.

„Národná diaľničná spoločnosť má pripravených niekoľko variantov riešenia na zabezpečenie výberu a úhrady elektronických diaľničných známok a bude postupovať v zmysle príslušného ustanovenia zákona o diaľničnej známke,“ uviedla vtedy pre agentúru SITA hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková s tým, že memorandom neoznámili úmysel kúpy.

Memorandum hovorilo o umožnení komplexného finančného auditu firmy zabezpečujúcej do konca vlaňajška prevádzkovanie systému elektronickej diaľničnej známky.

Zmluva sa nedala predĺžiť

Zmluva medzi NDS a SkyTollom o zabezpečení výberu a úhrady elektronických diaľničných známok z roku 2015 po uplatnení opcie na jej predĺženie o tri roky uplynula koncom roka 2023 a už ju nebolo možné predĺžiť.

„Riešením je prevzatie systému elektronickej známky od SkyTollu a následne tento systém prevádzkovať už cez existujúci mýtny úrad, ktorý je vo vlastníctve štátu,“ zareagoval predtým pre agentúru SITA v súvislosti so zabezpečením predaja diaľničných známok od 1. januára 2024 riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo (IDH) Ondrej Matej.

Odkúpením časti podniku podľa neho budú elektronické diaľničné známky plne v réžii mýtneho úradu, čiže štátu.

Zaplatili 22 miliónov eur

NDS pri vyhlásení tendra na poskytovanie služby výberu a evidencie úhrady diaľničných známok v marci 2015 predpokladala zaplatiť celkom takmer 31 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Táto suma zahŕňala trvanie služby na päť a pol roka aj opciu na jej predĺženie o tri roky za 12,4 milióna eur bez dane. SkyToll získal zákazku za najnižšiu navrhnutú odplatu vo výške 2,78 % z ročného objemu predaja diaľničných známok.

Provízia sa postupne zvyšovala na 3,3 % z dôvodu zmluvnej valorizácie. Diaľničiari podľa informácií agentúry SITA zaplatili za túto službu SkyTollu od roku 2015 do 31. júla 2023 zhruba 22 miliónov eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva ŽgravčákováOndrej Matej
Firmy a inštitúcie IDH Inštitút pre dopravu a hospodárstvoNDS Národná diaľničná spoločnosťSkyToll