Ďalšie námietky v tendri na výstavbu úseku R3 na Orave, súťaž posudzuje Hlivákov úrad

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
R3tvrdosin nizna plan.jpg
Národná diaľničná spoločnosť vyberie zhotoviteľa výstavby rýchlostnej cesty R3 Tvrdošín - Nižná nad Oravou v polovičnom profile a v dĺžke 4,4 kilometra cez užšiu súťaž. Na snímke trasa výstavby úseku. Foto: NDS.

V tendri na výstavbu úseku rýchlostnej cesty R3 Tvrdošín – Nižná prišli opäť námietky. Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) znova posudzuje užšiu súťaž Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. (NDS) na zhotoviteľa stavebných prác na oravskom úseku R3 na základe námietok proti vyhodnoteniu ponúk alebo návrhov. Vyplýva to z informácií zverejnených pri uvedenej zákazke vo Vestníku verejného obstarávania.

Vybrali taliansko-slovenské združenie

NDS vlani začiatkom decembra opätovne vyhodnotila ponuky ôsmich uchádzačov v tendri na výstavbu R3 Tvrdošín – Nižná v dĺžke 4,4 kilometra. Za víťaza vybrala taliansko-slovenské združenie spoločností Todini Costruzioni Generali, S. p. A., Rím, Cesty SK, s. r. o., Košice a CEDIS, s. r. o., Bratislava, a to s najnižšou cenovou ponukou vo výške 59,4 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Predpokladaná cena výstavby úseku R3 bola takmer 75 mil. eur bez DPH, súťaž na zhotoviteľa sa začala ešte v auguste 2017. Výstavba úseku má trvať 822 dní, teda dva a štvrť roka, financovanie je zabezpečené zo štátneho rozpočtu.

„Verejné obstarávanie tohto úseku výrazne spomalili viaceré námietky uplatnené v jeho priebehu. NDS verí, že nedôjde k podaniu ďalších námietok a bude môcť podpísať zmluvu o dielo s víťazom súťaže ihneď po právoplatnosti rozhodnutia o prijatí ponuky tak, aby sa stavebné práce mohli začať na jar roku 2020,“ informovala hovorkyňa NDS Michaela Michalová ešte v decembri.

Odľahčenie dopravy v Tvrdošíne

Úsek R3 z Tvrdošína do Nižnej, ktorý má odľahčiť dopravu v Tvrdošíne, povedie po ľavom brehu rieky Orava. Trasa úseku sa napája na existujúci obchvat Trstenej, končí pred obcou Nižná pripojením na súčasnú cestu I/59 prostredníctvom privádzača Nižná a okružnej križovatky Nižná, sever. „Tu dôjde k napojeniu na pripravovanú stavbu R3 Nižná nad Oravou – Dlhá nad Oravou,“ priblížila Michalová.

Najnižšiu cenu navrhlo združenie firiem Todini Costruzioni Generali, Cesty SK a CEDIS (59,4 mil. eur bez DPH). Nasleduje ponuka skupiny Hochtief SK, Alpine Slovakia, Hyddroekol (vyše 62 mil. eur bez DPH). Obe ponuky boli pôvodne vylúčené spolu s ďalšími štyrmi.

NDS vyhodnocovala ponuky podľa kritéria najnižšej ceny a pôvodne prijala ponuku s najnižšou cenou, a to z ponúk, ktoré neboli vylúčené. Prijala vtedy ponuku skupiny firiem Swietelský-Slovakia, spol. s r. o., a AVA-stav, s. r. o., Galanta vo výške 65,8 milióna eur bez DPH. Metrostav, a. s. Praha navrhol ponuku 67,73 mil. eur bez DPH, slovensko-talianske združenie Váhostav – SK a ICM 68,97 mil. eur, Strabag a Doprastav 69,23 mil. eur, Hastra, Cesty Nitra a Inžinierske stavby 69,87 mil. eur a Skanska SK a Skanska 72,38 mil. eur bez DPH.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosťÚVO Úrad pre verejné obstarávanie