Bratislavské letisko čelí náporu cestujúcich, v prvom polroku ich vybavilo viac ako za celý minulý rok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave zaznamenalo v prvom polroku tohto roka viac cestujúcich ako za celý uplynulý rok. Od začiatku januára do konca júna aktuálneho roka prešlo bránami letiska na prílete a odlete spolu 496 977 pasažierov, pričom v roku 2021 vybavilo celkovo vyše 480-tisíc cestujúcich.

Ako v pondelok informovala PR špecialistka bratislavského letiska Veronika Hauswaldová v tlačovej správe, v júni dosiahol počet pasažierov 170 783, čo je najviac od októbra predpandemického roka 2019.

Tisícky vzletov a pristátí

Miera obnovy počtu cestujúcich z roku 2019 dosiahla za jún 72 %, v máji bola na úrovni 60 %. „Týmto výsledkom sa tešíme, je za tým však tvrdá práca a ohromné množstvo prípravy a koordinácie zamestnancov vzhľadom na celkovú náročnú situáciu v cestovnom ruchu,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ bratislavského letiska Dušan Keketi.

V prvej polovici roka sa na najväčšom domácom letisku uskutočnilo 11 266 vzletov a pristátí, z toho v júni to bolo 2 705 letov.

Najpopulárnejšie destinácie

Medzi najpopulárnejšie destinácie sa v júni zaradila jednoznačne turecká Antalya, druhé miesto si drží Londýn a tretie obsadila egyptská Hurghada. Pokiaľ ide o pravidelnú dopravu, v júni smerovali pasažieri najmä do Londýna, Milána a Sofie.

Bulharská metropola sa zaradila pred Dublin. V chartrovej doprave v júni výrazne dominovala turecká Antalya. Najviac cestujúcich v júni prepravili leteckí dopravcovia Ryanair, Smartwings a Wizz Air.

Letisko M. R. Štefánika očakáva aj naďalej podobné čísla počas tohtoročnej letnej sezóny. Avšak vzhľadom na súčasnú náročnú situáciu na viacerých európskych letiskách prosí cestujúcich o trpezlivosť v čase vysokej dopravnej špičky, napríklad pri odbavovacom procese pred odletom, pri prílete a odlete viacerých letov a najmä pri meškaní lietadiel smerom zo zahraničia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan KeketiVeronika Hauswaldová
Firmy a inštitúcie Letisko M. R. ŠtefánikaRyanairSmartwingsWizz Air