Autodopravcovia sú v pohotovosti, podporujú poľských kolegov blokujúcich priechody s Ukrajinou (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kolóna, kamión
Foto: ilustračné, FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) v súvislosti s ukrajinskými dopravcami a situáciou pri východnej hranici zostáva v plnej štrajkovej pohotovosti.

Nedodržiavajú podmienky a pravidlá

Naďalej podporuje snahy poľských dopravcov o odstránenie liberalizácie trhu cestnej dopravy, ktorá zvýhodňuje ukrajinské dopravné spoločnosti a zároveň ničí slovenských dopravcov. Organizácia o tom informovala po sobotnom mimoriadnom valnom zhromaždení vo Zvolene.

„Je neprijateľné, aby na rovnakom trhu pôsobili spoločnosti, ktoré nemusia dodržiavať podmienky a pravidlá, platné pre naše spoločnosti, a zároveň naše vlastné slovenské firmy sa stávali voči týmto dopravcom nekonkurenčnými,“ oznámili na sociálnej sieti zástupcovia menších cestných dopravcov. Poľskí dopravcovia pokračovali v blokovaní štyroch hraničných priechodov s Ukrajinou.

UNAS zároveň očakáva podporu aj od Združenia cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia. S najväčšou domácou profesijnou organizáciou v tomto odvetví by tiež chceli rokovať o zosúladení spoločného postupu.

Prioritou sú národná záujmy

„Prioritou našej snahy je ochrana predovšetkým národných záujmov a ochrana slovenskej dopravy. Ochrana desiatok tisíc pracovných miest v logistike a doprave,“ tvrdí UNAS. Zotrvanie v pohotovosti organizácia zdôvodnila tým, že stále nemá termín rokovania na Ministerstve dopravy SR, kde by chcela priamo predstaviť súčasný stav a „zničujúce dopady na slovenskú dopravu“.

Autodopravcovia na sociálnej sieti zverejnili aj krátke video zo sobotného večera, na ktorom podľa nich bola na diaľnici pri Bidovciach v smere na Michalovce asi 7-kilometrová kolóna odstavených kamiónov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zástupcovia ministerstva dopravy o situácii na hraniciach s Ukrajinou a ďalšom postupe pri jej riešení uplynulý týždeň už diskutovali s predsedom UNAS Stanislavom Skalom.

Rokovania ministrov Slovenska a Ukrajiny

Rezort požiadal dopravcov, aby nateraz neblokovali hraničné priechody na východe. Ministerstvo dopravy sa okrem nedávnych námatkových kontrol situáciu snaží vyriešiť aj diplomaticky. Rokovalo aj s námestníkom ukrajinského ministra dopravy a v najbližších dňoch budú rokovať aj ministri dopravy Slovenska a Ukrajiny.

„Tému opätovného zavedenia systému povoleniek otvoríme aj na rokovaní ministrov dopravy v Bruseli začiatkom decembra. Snažíme sa získať aj podporu iných krajín, ktorých sa tento problém dotýka,“ potvrdil minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD).

Aktuálne platné pravidlá, ktoré od ukrajinských dopravcov nevyžadujú povolenia na prepravu v rámci Európskej únie, podľa slovenských dopravcov deformujú trh a znižujú konkurencieschopnosť našich firiem.

Vedenie ministerstva vníma ich problémy, a preto podporuje ich požiadavku na opätovné zavedenie systému povoleniek. Aktuálne platí dohoda v rámci celej EÚ, že sa povolenky nebudú vyžadovať do 30. júna 2024.

Masívny nárast prepráv v rámci EÚ

ČESMAD Slovakia pokračoval v rokovaní a koordinácii s najväčšími združeniami cestných dopravcov v regióne, už aj s účasťou ukrajinského združenia.

Cestní dopravcovia z Česka, Litvy, Poľska, Maďarska a Slovenska 20. novembra požiadali Európsku komisiu okamžite prehodnotiť dohodu medzi Európskou úniou a Ukrajinou, umožňujúcu bilaterálne prepravy bez akýchkoľvek povolení.

Pozastavenie vydávania týchto povolení podľa dopravcov spôsobilo masívny nárast prepráv v rámci EÚ, ktoré narušili spravodlivú hospodársku súťaž v únii.

„Naše stanovisko piatich združení sa dostalo nielen k vedeniu Európskej komisie, národným vládam, vedeniu Medzinárodnej únie cestnej dopravy (IRU), ale poslali sme ho aj europoslancom a už dostávame prvé odozvy,“ uviedol ČESMAD Slovakia.

Z európskych štatistík vyplýva, že dopravcovia z krajín V4 zabezpečujú viac ako 44 % výkonov na európskom cestnom dopravnom trhu. „To je silný mandát na vyjednávanie pre nás, aj pre naše vlády,“ dodalo združenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Stanislav Skála
Firmy a inštitúcie ČESMAD Slovakia Združenie cestných dopravcovMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRUNAS Únia autodopravcov Slovenska