Na hraničných priechodoch východného Slovenska kontrolujú ukrajinské kamióny, mnohé vraj nespĺňajú požiadavky

kamióny
Kolóna kamiónov z Ukrajiny na východnom Slovensku. Foto: Polícia SR - Košický kraj, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Na hraničných priechodoch a ďalších miestach na východnom Slovensku kontrolujú nákladné vozidlá z Ukrajiny. Do spoločnej akcie sa zapojili Ministerstvo dopravy SR, Policajný zbor SR, Finančná správa SR a inšpektoráty práce.

Kolóny na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom, trvajúce už niekoľko dní, tvoria prevažne ukrajinské kamióny. Ako ministerstvo dopravy v stredu informovalo, existuje podozrenie, že mnohé z nich nespĺňajú legislatívne požiadavky alebo majú neúplné doklady.

Kontrolujú doklady

Kontrolná akcia prebieha v Prešovskom a Košickom kraji. Ministerstvo dopravy v súčinnosti s policajným zborom kontroluje doklady, ktoré sú potrebné k preprave tovaru pre ukrajinských dopravcov, ako aj ďalšie doklady, ktoré vyžaduje zákon o cestnej doprave.

Je dôležité, aby pravidlá platili pre všetkých rovnako. Naše cesty musia byť bezpečné ako pre ostatných účastníkov cestnej premávky, tak aj pre samotných dopravcov,“ povedal minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD).

Príslušníci polície sa počas akcie zameriavajú na kontrolu stavu vozidiel, tiež na to, či kamióny spĺňajú hmotnostné limity, najmä či nie sú preťažené. Policajti kontrolujú aj doklady potrebné na vedenie vozidla a či vodiči dodržiavajú zákaz požívania alkoholu.

Ukrajinská strana vybavila viac kamiónov

Na to, či vodiči dodržiavajú povinné prestávky, dohliada inšpekcia práce. Finančná správa kontroluje doklady, ktoré sú potrebné k precleniu tovaru. Na základe jej utorkovej intervencie ukrajinská strana vybavila za posledných 24 hodín namiesto bežných 75 kamiónov až 130.

Momentálne platí do 30. júna 2024 dohoda v rámci celej Európskej únie o tom, že ukrajinskí nákladní dopravcovia nemajú povinnosť preukazovať sa prepravenými povoleniami, ak vykonávajú bilaterálne prepravy, prípadne ak s tovarom cez územie Slovenskej republiky iba tranzitujú, čo spôsobuje nárast ukrajinských kamiónov na území Európskej únie, ako aj samotného Slovenska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Ráž ml
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaFinančná správa SRMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRPolicajný zbor SRSMER-SD