NASA bude skúmať našu hranicu s vesmírom, do ionosféry vypustila satelit Icon

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NASA, výskum ionosféry
Lietadlo nesie na svojom trupe raketu Pegasus, ktorá dopravila do ionosféry Zeme výskumný satelit. Foto: SITA/AP

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vyslal do atmosféry satelit, ktorý bude skúmať jej ionosféru. Satelit Icon (Ionospheric Connection Explorer) vypustilo vo štvrtok, po dvojročnom odklade, lietadlo nad Atlantickým oceánom pri pobreží Floridy. Následne ho pripojená raketa Pegasus vyniesla na určenú pozíciu.

Hranica s vesmírom

Ionosféra je dynamická ionizovaná vrstva atmosféry, ktorá siaha niekoľko stoviek kilometrov do výšky. Je v neustálom pohybe, keďže na ňu zvrchu pôsobí vesmírne a zdola zase pozemské počasie. Niekedy narúša rádiokomunikáciu.

„Táto chránená vrstva je na vrchu našej atmosféry. Je to naša hranica s vesmírom,“ uviedla Nicola Fox z oddelenia heliofyziky v NASA s tým, že ionosféru ovplyvňuje napríklad slnečná činnosť i extrémne poveternostné podmienky ako hurikány a tornáda.

Satelit Icon, veľký zhruba ako chladnička, bude skúmať žiarenie atmosféry, ktoré vzniká z plynov v ionosfére. Zariadenie, ktoré je vo výške 580 kilometrov, bude tiež merať nabité prostredie v jeho okolí. Misia Icon by mala trvať dva roky.

Hornú atmosféru skúma Gold

„Je to pozoruhodné fyzikálne laboratórium. Icon ide tam, kde je akcia,“ opísal satelit Thomas Immel z Kalifornskej univerzity v Berkeley, ktorý dohliada na misiu.

Hornú atmosféru už z väčšej výšky skúma satelit Gold, ktorý NASA vypustila minulý rok. Na výskum ionosféry je do budúcnosti naplánovaných viacero misií, jedna z nich bude i z Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Nicola Fox