BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Nálada v slovenskej ekonomike sa v júni tohto roka ani nezhoršila ani nezlepšila. Hodnota trojmesačného kĺzavého priemeru indikátora ekonomického sentimentu (IES) zostala v šiestom mesiaci na rovnakej úrovni ako v máji, a to 95,5 bodu. Priaznivejšie hodnotenia jednotlivých zložiek podľa Štatistického úradu SR v apríli eliminovali negatívnejšie hodnotenia v júni, kedy sa situácia zlepšila iba v obchode. „Názory respondentov boli optimistickejšie ako v rovnakom období minulého roka o 4,3 bodu, i keď aktuálny údaj v porovnaní s dlhodobým priemerom naďalej zaostáva o 2,4 bodu,“ dopĺňa štatistický úrad.
Indikátor dôvery v priemysle sa v júni znížil o 13,3 percentuálneho bodu na hodnotu mínus 5 bodov, čím sa dostal osem bodov pod úroveň dlhodobého priemeru a na najnižšiu hodnotu od februára 2010. Vývoj indikátora ovplyvnilo očakávané zníženie produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch, ako aj pokles dopytu po priemyselných výrobkoch.
Indikátor dôvery v stavebníctve klesol oproti revidovanému májovému údaju o dva body na mínus 44 bodov, a to pod vplyvom zvýšenia pesimizmu pri hodnotení úrovne súčasného dopytu. Indikátor dôvery v obchode vzrástol, keď jeho hodnota prevýšila májovú úroveň o 2,7 percentuálneho bodu. Hodnota indikátora dôvery v službách v júni mierne klesla oproti minulému mesiacu o 1,3 percentuálneho bodu na 33,7 bodu.
Oproti máju sa v júni nezmenila ani spotrebiteľská atmosféra. Indikátor spotrebiteľskej dôvery ostal na hodnote mínus 24,7 bodu. Vplyv jeho zložiek sa podľa štatistikov vzájomne vyvážil. „Zlepšenie pri perspektívach úspor a očakávanej nezamestnanosti bolo eliminované zhoršením ostatných zložiek,“ dodáva Štatistický úrad SR. Obyvatelia však boli pesimistickejší ako v rovnakom období minulého roka, a to o 7,3 bodu.
Nálada v priemysle bola v júni najhoršia od februára 2010
Nálada v priemysle sa v júni výrazne zhoršila. Indikátor dôvery v priemysle sa podľa konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu SR prepadol o 13,3 bodu na záporných 5 bodov, čo je najnižšia hodnota od februára 2010. Môže za to najmä očakávané zníženie produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch, ako aj pokles dopytu po priemyselných výrobkoch.
Očakávania vývoja priemyselnej produkcie na nasledujúce tri mesiace sa v júni znížili až o 39 bodov na záporné 2 body, čo je najnižšia úroveň od mája 2009. Pokles produkcie predpokladajú výraznejšie producenti počítačov, elektronických a optických výrobkov a dopravných prostriedkov,podľa veľkostných kategórií v podnikoch s 1 000 a viac zamestnancami a podľa regiónov v Žilinskom a Nitrianskom kraji. Rast očakávajú najmä vo výrobe drevených a papierových výrobkov a ostatných nekovových výrobkov.
Trend priemyselnej produkcie bol oproti predchádzajúcemu mesiacu klesajúci, saldo sa znížilo o 2 body na 24 bodov, jeho hodnota však naďalej prevyšuje dlhodobý priemer. S poklesom počíta menšia časť respondentov, hlavne v odvetví výroby počítačov, elektronických a optických výrobkov, v ťažobnom priemysle a dodávke elektriny, plynu a pary. V ostatných odvetviach bol trend rastúci, najmä vo výrobe dopravných prostriedkov, strojov a zariadení a ostatných nekovových výrobkov.
Saldo celkového dopytu po priemyselnej produkcii v júni pokleslo o 8 bodov na záporných 16 bodov. Pokles bol, okrem ťažobného priemyslu, výroby koksu, rafinovaných ropných produktov a ostatných nekovových výrobkov, kde vývoj oproti máju bol bez zmien, vo väčšine odvetví. A to hlavne vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov, v chemickom priemysle a vo výrobe potravín. Rozhodujúca väčšina respondentov, 75 %, však označila celkový dopyt ako dostatočný.
V zahraničnom dopyte sa konjunkturálne saldo znížilo o 12 bodov. Pokles predpokladajú podobne ako v domácom dopyte respondenti výroby počítačov, elektronických a optických výrobkov, v chemickom priemysle a výrobe potravín. Rast očakávajú len vo výrobe ostatných nekovových výrobkov. Podiel respondentov, ktorí považujú úroveň zahraničného dopytu za dostatočnú, je 72 %.
Saldo zásob hotových výrobkov v priemysle sa oproti máju znížilo o 7 bodov na mínus 3 body. Zásoby sa znížili hlavne v dodávke elektriny, plynu a pary resp. výrobe ostatných nekovových výrobkov. Stúpli najmä v ťažobnom a chemickom priemysle. Až 88 % respondentov však považuje ich stav za primeraný.
Saldo očakávaného vývoja cien priemyselných výrobkov v júni pokleslo oproti máju o 20 bodov na záporné 4 body. So znižovaním cien počítajú hlavne v chemickom priemysle a vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov. Zvyšovanie cien predpokladajú vo výrobe drevených a papierových výrobkov, ostatných nekovových výrobkov a potravín.
Saldo zamestnanosti pokleslo aj v júni, keď sa znížilo o 4 body. Znižovanie počtu zamestnancov predpokladajú najmä vo výrobe koksu, rafinovaných ropných produktov a dodávky vody a podľa regiónov hlavne v Prešovskom kraji. Zvyšovanie počtu zamestnancov sa očakáva najmä vo výrobe strojov a zariadení, dopravných prostriedkov a dodávky elektriny, plynu a pary. Podľa regiónov sa rast zamestnanosti očakáva najmä v priemyselných podnikoch v Bratislavskom kraji.