Nálada v ekonomike je najhoršia od apríla 2010

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemecko, ekonomika
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) – Nálada v slovenskej ekonomika sa zhoršila aj v októbri, pričom klesá už od júla. Indikátor ekonomického sentimentu poklesol medzimesačne o 0,7 bodu na 89,7 bodu. Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, je to najnižšia úroveň od apríla 2010.

Pod pokles sa podpísalo pesimistickejšie hodnotenie podnikateľov v obchode, čiastočne i v službách a spotrebiteľov. Medziročne boli názory respondentov pesimistickejšie o 2,5 bodu a aktuálny údaj za úrovňou dlhodobého priemeru zaostáva o 8,3 bodu.

Indikátor dôvery v priemysle sa v októbri zvýšil o jeden percentuálny bod na 0,7 bodu. Dôvodom bolo podľa úradu očakávané zvýšenie produkcie na najbližšie tri mesiace. Indikátor dôvery v stavebníctve oproti revidovanej septembrovej hodnote vzrástol o 6,5 bodu na mínus 37,5 bodu, a to vplyvom zvýšenia optimizmu pri očakávanej zamestnanosti a pri súčasnom dopyte. V októbri sa jeho zaostávanie za hodnotou dlhodobého priemeru znížilo na 13,5 bodu.

V obchode indikátor dôvery klesol o šesť bodov a po druhýkrát v tomto roku sa dostal pod úroveň dlhodobého priemeru. Vývoj indikátora nepriaznivo ovplyvnili vysoké zásoby a pesimistické prognózy vývoja ekonomickej situácie na najbližšie tri mesiace. Hodnota indikátora dôvery v službách v októbri opäť klesla, oproti minulému mesiacu o jeden percentuálny bod na 12 bodov. Pokles indikátora ovplyvnil negatívny vývoj podnikateľskej situácie, ktorý bol čiastočne kompenzovaný priaznivejším vývojom súčasného dopytu, pričom očakávaný dopyt ostal na úrovni predchádzajúceho mesiaca.

Indikátor spotrebiteľskej dôvery naďalej klesá a v októbri sa jeho hodnota znížila oproti predchádzajúcemu mesiacu o 5,2 bodu na mínus 30,1 bodu. Dôvodom boli zvýšené obavy respondentov pri hodnotení všetkých štyroch zložiek, a to očakávaná ekonomická situácia a nezamestnanosť v SR, perspektívy úspor a predpokladaná finančná situácia v domácnostiach. Pesimizmus obyvateľov sa zvýšil v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 1,8 bodu, ako aj s dlhodobým priemerom.

Dôvera v priemysle v októbri stúpla

Embraco, priemysel
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

Dôvera v slovenskom priemysle v októbri mierne stúpla. Podľa konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu SR hodnota indikátora dôvery v priemysle v desiatom mesiaci vzrástla o 1 percentuálny bod na hodnotu 0,7 bodu. „Rast indikátora ovplyvnilo očakávané zvýšenie produkcie na najbližšie tri mesiace,“ konštatuje Štatistický úrad SR.

Trend priemyselnej produkcie bol pritom oproti predchádzajúcemu mesiacu klesajúci, saldo sa znížilo o 12 bodov na záporné 4 body. Jeho hodnota je 22 bodov pod úrovňou dlhodobého priemeru a je najnižšia od júla 2009. „Vývoj nepriaznivo ovplyvnili najmä výrobcovia v chemickom priemysle a vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov,“ konštatujú štatistici. Rast zaznamenali hlavne odvetvia dodávky vody, výrobe elektrických zariadení a potravín.

Konjunkturálne saldo celkového dopytu sa oproti septembru znížilo o 2 body na hodnotu mínus 21 bodov, čo je 8 bodov pod dlhodobým priemerom. Vyše tri štvrtiny respondentov sa prikláňajú k názoru, že dopyt je dostatočný, resp. viac ako dostatočný. Negatívny vývoj bol hlavne vo výrobe kovov a kovových konštrukcií, v chemickom priemysle a vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov. Rast dopytu sa neočakáva v žiadnom odvetví.

Saldo zahraničného dopytu zostalo na úrovni predchádzajúceho mesiaca. Zvýšený dopyt očakávajú len respondenti dodávky elektriny, plynu a pary. Zhoršenie zahraničného dopytu očakávajú najmä vo výrobe kovov a kovových konštrukcií, v chemickom priemysle a vo výrobe strojov a zariadení. Až 73 % exportérov pokladá dopyt za dostatočný, resp. za viac ako dostatočný.

Saldo zásob hotových výrobkov zostalo na úrovni septembra. Súčasné zásoby hotových výrobkov považujú za vysoké najmä vo výrobe drevených a papierových výrobkov, potravín, strojov a zariadení. Naopak, zásoby najviac klesajú vo výrobe dopravných prostriedkov, ostatnej výrobe, oprave a inštalácií a výrobe ostatných nekovových výrobkov. Prevažná väčšina respondentov, 87 %, považuje zásoby za primerané. Saldo očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace vzrástlo oproti septembru o 5 bodov na 18 bodov. Zvýšenie produkcie predpokladajú hlavne vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov, v chemickom priemysle a výrobe dopravných prostriedkov, podľa regiónov najviac v Nitrianskom kraji a podľa veľkostnej štruktúry v podnikoch s 20 až 99 zamestnancami. Pokles produkcie očakávajú hlavne v dodávke vody a výrobe ostatných nekovových výrobkov.

V najbližšom trojmesačnom období sa očakáva rast cien priemyselných výrobkov, keď sa saldo zvýšilo z nuly na 5 bodov. Rast cien predpokladajú najmä producenti výroby elektrických zariadení, potravín a dodávky elektriny, plynu a pary. Pokles sa očakáva vo výrobe koksu, rafinovaných ropných produktov, počítačov, elektronických a optických výrobkov a v chemickom priemysle.

Vo vývoji zamestnanosti predpokladajú respondenti v nasledujúcich troch mesiacoch vyšší prírastok pracovných miest, keď sa saldo oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšilo o 8 bodov na 9 bodov. Zvyšovanie zamestnanosti predpokladajú najmä vo výrobe koksu, rafinovaných ropných produktov, dopravných prostriedkov a strojov a zariadení, z územného hľadiska ide najmä o Bratislavský a Trnavský kraj.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať