Najhľadanejší nacista z Košíc utiekol maďarskej polícii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nacista laszlo
László Csatáry prichytený fotografom bulvárneho plátku The Sun Foto: thesun.co.uk

BUDAPEŠŤ 17. júla (WEBNOVINY) – Maďarská polícia nenašla najhľadanejšieho nacistu z Košíc Lászlóa Csatáryho v jeho byte. Informuje o tom portál francúzskeho magazínu L´Express.

Byt, v ktorom býval 97- ročný vojnový zločinec, bol po príchode polície prázdny. Csatáryho šedý Ford je stále zaparkovaný v podzemných garážach domu, kde býval.

Nebude ďaleko,“ cituje francúzsky denník Le Figaro predsedu Zväzu židovských obcí v Maďarsku Petra Feldmayera.

Predstaviteľ židovskej komunity v Maďarsku priznal, že v tomto prípade sa nedá maďarskej vláde vytknúť „nič politického“.

Na možné problémy s postavením Lászlóa Csatáryho pred maďarský súd upozornil už lovec nacistov a francúzsky právnik Serge Klarsfeld. Nie som si istý, že bude prijatá žaloba ‚konzervatívnou vládou‘ Viktora Orbána,“ povedal Klarsfeld pre agentúru AFP. Francúzsky právnik zároveň spochybnil, že Csatáry bol „veľkou rybou“ počas deportácie Židov.

Opačný názor má Peter Feldmayer, ktorý považuje „nacistu z Košíc“ za veľmi významnú osobu vo vykonávaní holokaustu počas II. svetovej vojny. „Jeho miesto bolo veľmi dôležité a bol obzvlášť sadistický,“ povedal Feldmayer a dodal: “ Vytvoril špeciálny tábor pre mučenie bohatých Židov, aby sa priznali, kde ukryli peniaze.“

Židovská organizácia Centrum Simona Wiesenthala, ktorá sa snaží postaviť pred súd vojnových zločincov z nacistickej éry, ešte v nedeľu potvrdila, že muž figurujúci na čele jej zoznamu hľadaných osôb momentálne žije v Budapešti. Vyfotografovať sa ho vo dverách bytu podarilo novinárom z britského bulvárneho denníka The Sun.

Kto je László Csatáry?

Deväťdesiatsedemročný László Csatáry počas druhej svetovej vojny pôsobil ako vysoký policajný dôstojník v Košiciach, ktoré boli pod správou maďarských nacistov.

Mal sa pritom spolupodieľať na deportáciách niekoľkých tisícov miestnych Židov do zahraničia, kde väčšina z nich prišla o život a pripisujú mu taktiež kruté zaobchádzanie s obyvateľmi košického židovského geta.

Československé orgány Csatáryho po vojne v jeho neprítomnosti odsúdili na trest smrti, až do roku 1995 sa mu však darilo ukrývať v Kanade, odkiaľ po odhalení musel utiecť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe László Csatáry