NAGY: Kauza emisie je už v trestnoprávnej rovine

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Emisie povolenky
Ilustračné foto pixabay.com

BRATISLAVA 16. decembra (WEBNOVINY) – Slovensko má na predaj k dispozícii 27 miliónov ton voľných emisných jednotiek, ktoré má predať do roku 2012. Podľa ministra životného prostredia Józsefa Nagya (Most-Híd) ich predaj nie je jednoduchý, lebo nefunguje reálna burza, na ktorej by sa dali voľné emisné kvóty predávať, preto sa vyjednáva s jednotlivými záujemcami o kúpu.

Biznis pokazila Ficova vláda

Tí však, ako uviedol minister, zastávajú vyčkávaciu pozíciu. Biznis s emisiami pokazila Slovensku kauza spred dvoch rokov, keď ministerstvo životného prostredia pod vedením SNS predalo 15 miliónov ton voľných emisných jednotiek za takmer 76 mil. eur americkej garážovej firme Interblue Group. Obchod bol podľa vtedajšej opozície nevýhodný a netransparentný.

Máme vyše 10 záujemcov, boli sme v rokovaní, aj sme stále v rokovaní, ale zastávajú vyčkávaciu pozíciu,“ povedal Nagy. Ako ďalej uviedol, v tomto období Poľsko a Estónsko urobili so svojimi emisnými kvótami obchod, ktorý pripravovali už na jar. Malé množstvá údajne predala aj Česká republika. „A cena tam bola pod päť eur,“ povedal Nagy o neoficiálnych údajoch z predaja v ČR. Slovensko predávalo emisné limity v roku 2008 za 5,05 eura za tonu. Podľa neho je súčasná situácia spôsobená tým, že vznikla panika z toho, že voľné emisné kvóty sa nedajú preniesť do ďalšieho obdobia.

„Ak vôbec bude ďalšie obdobie Kjótskeho protokolu od roku 2013,“ skonštatoval. Spomínaná panika tiež spôsobila pokles cien na trhu s emisnými limitmi. Kauza so spoločnosťou Interblue Group spôsobila, že dva roky sa neobchodovalo so slovenskými emisnými jednotkami. „Bola veľmi nejasná situácia a aj preto, že nám táto kauza pokazila medzinárodné renomé. Seriózne kupujúci sa k tomu veľmi zdržanlivo vyjadrujú,“ uviedol Nagy. Svoje tvrdenie ilustroval tým, že japonský veľvyslanec sa s ním pri stretnutí vyjadril o slovenskom emisnom obchode nie práve pozitívne. „Až nediplomaticky mi to povedal, že japonské firmy majú problémy s našimi kvótami,“ povedal Nagy.

Zločin a trest (?)

Slovensko v kauze nevyplatenia 15-miliónového doplatku od americkej garážovej firmy Interblue Group už nebude konať v rovine obchodného práva. Ministerstvo životného prostredia, ktoré má pod palcom naše emisné obchody, posunulo celú vec na trestno-právnu úroveň. Minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd) sa má ešte tento týždeň stretnúť s dozorujúcim špeciálnym prokurátorom k emisnej kauze. Budúci týždeň sa má stretnúť aj so špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Na stretnutiach s ním si majú vymeniť informácie, ktoré o kauze získali.

Ale potvrdiť môžem to, že z hľadiska obchodno-právneho nebudeme konať, tam nevidíme nejakú racionalitu v návratnosti peňazí. To znamená, že presúvame to čisto na trestno-právnu rovinu a tým to bude úloha ministerstva spravodlivosti, prípadne prokuratúry,“ povedal Nagy v stredu pred médiami po rokovaní vlády. Envirorezort podal v kauze trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Momentálne je už podané trestné oznámenie, aj rieši to aj špeciálna prokuratúra a takisto to rieši aj ministerstvo vnútra,“ povedal Nagy. Šéf envirorezortu už nevidí z obchodno-súdneho hľadiska reálnu šancu, že by sa Slovensku podarilo získať 15 miliónový doplatok z predaja voľných emisných jednotiek, ktorý sa zaviazala firma Interblue Group doplatiť v súvislosti s realizáciou projektov na znižovanie skleníkových plynov v tzv. Zelenej investičnej schéme.

Americká spoločnosť Interblue Group LLC, ktorej Slovenská republika v roku 2008 nevýhodne predala 15 miliónov ton emisných limitov za takmer 76 miliónov eur, zanikla bez vedomia slovenského envirorezortu vlani koncom decembra. Firma v tom čase dlhovala slovenskej strane doplatok 15 miliónov eur. Peniaze mali byť viazané na projekty Zelenej investičnej schémy, ktorú však Interblue Group spochybnilo a tak Slovensku doplatok firma nezaplatila. Nástupníctvo prebrala Interblue Group Europe zo Švajčiarska, ktorú však ministerstvo životného prostredia neuznalo.

Emisie zlomili stoličku dvom ministrom

Argumenty o nevýhodnosti predaja kvót viedli niekdajšiu poslankyňu Národnej rady SR za SDKÚ-DS a súčasnú ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú k tomu, že vlani 17. augusta podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. O mesiac 21. septembra 2009 vtedajší parlamentní poslanci za SDKÚ-DS odovzdali generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi podanie na zrušenie zmluvy o predaji ďalších 50 miliónov ton voľných emisných jednotiek. Mikuláš Dzurinda, Lucia Žitňanská a Pavol Frešo zdôvodnili svoj krok tým, že podľa nich Ministerstvo životného prostredia SR nevyužilo všetky právne možnosti, pomocou ktorých by zrušilo nevýhodnú zmluvu. V kauze podali vlani trestné oznámenie na prokuratúru aj dvaja občania.
Interblue Group
emisie

Najznámejšia kauza envirorezortu v predchádzajúcom vládnom období poznačila aj slovenskú politickú scénu.

Dvaja ministri životného prostredia, ktorých nominovala koaličná SNS, prišli o kreslo. Prvým bol Ján Chrbet, ktorý s Interblue podpísal zmluvu a druhým Viliam Turský, ktorý ju nedokázal zrušiť. Obaja tvrdili, že Slovensko emisie predalo najvýhodnejšie. Po odvolaní Turského premiér Robert Fico porušil koaličnú zmluvu a rezort životného prostredia odobral SNS. Za dočasného šéfa dosadil vlani koncom augusta vicepremiéra Dušana Čaploviča. Ten začiatkom septembra vypovedal opčnú zmluvu s firmou Interblue Group. Čaploviča po dvoch mesiacoch úradovania v envirorezorte nahradil nominant Smeru-SD Jozef Medveď.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján ChrbetJozef MedveďJózsef NagyLászló NagyLucia ŽitňanskáMikuláš DzurindaPavol FrešoRobert Fico
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR