Naďovo ministerstvo chce povoliť ozbrojeným silám USA prelety vzdušným priestorom Slovenska

Jaroslav Naď
Minister obrany Jaroslav Naď. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Ozbrojeným silám USA by sa malo udeliť povolenie na prelety vzdušným priestorom Slovenska. Vyplýva to z návrhu na aktualizáciou súhlasu vlády SR s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na Slovensku a s vyslaním ozbrojených síl SR mimo slovenského územia na účel vojenských cvičení v prvom polroku 2022, ktorý na štvrtkovom rokovaní schválila vláda.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ministerstvo obrany SR, ktoré predložilo materiál na vládu vysvetlilo, že v nadväznosti na vývoj bezpečnostnej a geopolitickej situácie v Európe boli vykonané zmeny v procese plánovania prítomnosti zahraničných ozbrojených síl na území SR.

Z daného dôvodu je nutná aktualizácia, na základe ktorej sa navrhuje udelenie povolenia na prelety ozbrojených síl členských krajín NATO vzdušným priestorom SR na podporu operácií na zabezpečenie kolektívnej obrany NATO, udržanie mieru a stability v euroatlantickom priestore, na humanitárne misie, na cvičenia vo vzdušnom priestore SR a na prepravu delegácií, materiálu, umožnenia leteckých opráv a tankovania za letu nad územím SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Vláda SR