Nad západom USA spozorovali čínsky špionážny balón, Pentagon sa ho však rozhodol nezostreliť

Balón, špionáž
Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 3. februára 2023, 13:46

Čína v piatok informovala, že preveruje správy o čínskom špionážnom balóne, ktorý údajne spozorovali v americkom vzdušnom priestore.

Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning uviedla, že Čína „nemá žiadny záujem narúšať územie a vzdušný priestor akejkoľvek suverénnej krajiny“ a vyzvala na pokoj, kým nepreveria fakty.

Pentagon ho nezostrelí

Spojené štáty už niekoľko dní sledujú pravdepodobný čínsky špionážny balón, ktorý spozorovali v americkom vzdušnom priestore.

Z obavy o zdravie ľudí na zemi sa ho však Pentagon rozhodol nezostreliť, informovali vo štvrtok úrady. Objavenie balóna v čase zvýšeného napätia podľa agentúry AP ešte viac zaťažuje americko-čínske vzťahy.

Nepredstavuje hrozbu

Vysoký predstaviteľ ministerstva obrany povedal novinárom v Pentagone, že Spojené štáty sú presvedčené, že je to čínsky výškový balón, ktorý lieta nad citlivými lokalitami a zbiera informácie. Jedno z miest, kde ho spozorovali, bola pritom Montana, ktorá je sídlom jedného z troch polí jadrových raketových síl na Malmstromovej leteckej základni. Vyjadrenie poskytol pod podmienkou zachovania anonymity.

Hovorca Pentagonu Patrick Ryder poskytol v súvislosti s balónom krátke stanovisko, podľa ktorého vláda naďalej sleduje balón. V súčasnosti sa podľa neho „pohybuje vysoko nad komerčnou leteckou dopravou a nepredstavuje vojenskú alebo fyzickú hrozbu pre ľudí na zemi“.

Dodal pritom, že Spojené štáty podnikli kroky, aby nezískal žiadne citlivé informácie. Podobnú aktivitu podľa neho registrujú niekoľko rokov.

Blinkena čaká prvá cesta do Pekingu

Incident sa stal práve v čase, keď by mal minister zahraničných vecí Antony Blinken podniknúť svoju prvú oficiálnu cestu do Pekingu.

Návštevu, ktorá by sa mala uskutočniť cez víkend, síce formálne nepotvrdili, no Peking i Washington o nej hovoria. Podľa AP nie je jasné, či objavenie balóna ovplyvní Blinkenove cestovné plány.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Pentagon