Na východe Slovenska sa opäť triasla zem, epicentrum bolo len 16 kilometrov od Humenného

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zemetrasenie
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 22. februára, 17:53

Na východe Slovenska vo štvrtok krátko pred 14:00 zaznamenali mierne zemetrasenie. Podľa Európskeho stredomorského seizmologického centra malo zemetrasenie magnitúdu 3,0. Vychádzalo z hĺbky deväť kilometrov. Jeho epicentrum bolo 50 kilometrov severne od Košíc a 16 kilometrov severozápadne od Humenného pri Domaši.

Slabé otrasy cítili aj v Humennom

Ako informuje portál imeteo.sk, zemetrasenie mohli cítiť obyvatelia blízkeho okolia. „Slabé otrasy cítili obyvatelia v okolí Vodnej nádrže Domaša a dokonca aj v Humennnom. V porovnaní so zemetrasením spred niekoľkých mesiacov sú však prejavy oveľa slabšie,“ uviedol portál.

Zemetrasenie s magnitúdou 3.0 sa považuje za veľmi malé až malé zemetrasenie. „Dá sa pocítiť, no v drvivej väčšine je bez akýchkoľvek škôd. Nasvedčuje o tom aj dnešný prípad, keď zemetrasenie zaznamenali seizmogramy a niektorí ľudia,“ dodal imeteo.sk

Ministerstvo poskytne pomoc

Podľa stanoviska ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša (Hlas-SD) rezort v tejto súvislosti aktivizoval úrady práce v Humennom, Vranove nad Topľou a Stropkove, ktoré už komunikujú so starostami postihnutých obcí.

Sme pripravení poskytnúť pomoc vrátane psychologickej,“ povedal Tomáš.

Seizmológovia Slovenskej akadémie vied zaznamenali po silnom zemetrasení na východnom Slovensku s magnitúdou 4,9 do februára v okolí viac ako desať lokalizovaných slabých dotrasov, väčšinu s lokálnou magnitúdou 1 až 1,5, a niekoľko desiatok nelokalizovaných javov. Má ísť o bežný jav po hlavnom zemetrasení.

Zemetrasenie na východe Slovenska v roku 2023

Zemetrasenie na východe Slovenska z 9. októbra malo epicentrum v obci Ďapalovce (okres Vranov nad Topľou) a lokálnu magnitúdu 4,9. Niekoľko sekundové otrasy spôsobili materiálne škody, obete na životoch ani zranenia hlásené neboli. Zasiahnutých v kraji bolo 24 obcí okresov Vranov n/Topľou, Humenné a Stropkov.

Škody dosiahli výšku 16 miliónov eur, z toho 10 miliónov eur na súkromnom majetku obyvateľov obce. Odhadovaná škoda na majetku verejnej správy, ako sú obecné úrady, kultúrne, sociálne a školské zariadenia, je približne 3,5 milióna eur. Poškodených bolo tiež 31 kostolov, pričom škody na chrámoch boli vyčíslené na 2,5 milióna eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erik Tomáš
Firmy a inštitúcie Hlas-SD