Na súd s Trnkom v kauze zatajovania nahrávky Gorila prišiel vypovedať aj Čižnár (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Súdy: Pojednávanie s Dobroslavom Trnkom
Obvinený bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka počas príchodu na hlavné pojednávanie s obvineným, ktorý je obžalovaný pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Bratislava, 6. september 2021. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 7. septembra 11:08

Na súd s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom v kauze zatajovania nahrávky známej ako Gorila prišiel v utorok vypovedať aj ďalší bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Trnka je obžalovaný pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súvislosti s utajovaním nahrávky Gorila, ku ktorej mal mať prístup v rokoch 2007 až 2014. Nahrávku mu podľa obžaloby poskytol do úschovy v súčasnosti odsúdený podnikateľ Marian Kočner. Neskôr bola použitá pri vydieraní finančníka Jaroslava Haščáka.

Stretnutie na úrade vlády

Čižnár pred súdom opísal stretnutie na Úrade vlády SR s vtedajším premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) a Trkom. Obžalovaný im mal na stretnutí pustiť časť z nahrávky Gorila.

Podľa Čižnára na to Fico reagoval, s otázkou „Čo to má byť?“. Obžalovaný mal odpovedať, že „také zaujímave veci“ a následne Fico obžalovaného vyhodil. Malo sa to stať v roku 2008 alebo 2009.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Čižnár uviedol, že identifikoval hlas nebohého dlhoročného člena strany Smer – sociálna demokracia Františka Határa. Druhý hlas, ktorý má údajne patriť podnikateľovi Jaroslavovi Haščákovi nespoznal. „Doteraz ľutujem, že som sa tam nechal nahovoriť ísť,“ dodal Čižnár.

Bystriansky počul šum a hlasy dvoch ľudí

Trnka po Čižnárovej výpovedi skonštatoval, že k takémuto opisovanému stretnutiu nikdy neprišlo. „Udalosti, ktoré spomínal pan Čižnár, keď ma mal doktor Fico vyhodiť z úradu vlády, si musel svedok Čižnár pomýliť s nejakým iným stretnutím. Ja som nemal žiadne problémy s doktorom Ficom. Naopak, doktor Fico v tom čase 2008 – 2009 mohol byť oprávnene nahnevaný na doktora Čižnára, nakoľko tento zabránil sestre doktora Fica v kariérnom postupe na prokuratúre a vzhľadom na tú situáciu som tento problém riešil ja,“ pokračoval Trnka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Samosudca Okresného súdu Bratislava I. na pojednávanie zavolal aj svedka Miloša Bystrianského, ktorý pracuje ako informatik na generálnej prokuratúre. Obžalovaný od neho údajne žiadal zašifrovať USB kľúč. Neskôr ho tiež požiadal, aby mu na tento kľúč skopíroval zvukové súbory z CD alebo DVD nosičov. „Po tom, čo som súbory skopíroval, som skúšal funkčnosť. Pustil som si súbory a počul som šum a hlasy dvoch ľudí,“ povedal svedok.

Hlavné pojednávanie sudca prerušil do pondelka 13. septembra do 9:00.

Trnka sa cíti nevinný

Podľa polície Trnka zločin spáchal ako verejný činiteľ zneužitím svojej právomoci, a to závažnejším spôsobom konania a po dlhší čas.

„Od osoby mal prevziať zvukovú nahrávku obsahujúcu rozhovory osôb z podnikateľského prostredia, politikov a predstaviteľov štátnych orgánov. Z rozhovorov na nahrávke mali pritom vyplývať podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov, najmä korupčného charakteru. Nahrávku mal ukrývať na viacerých miestach namiesto toho, aby ju odovzdal orgánom činným v trestnom konaní,“ informovala ešte začiatkom marca polícia.

Podľa záverov vyšetrovateľa si tak Trnka nesplnil povinnosť, ktorá mu vyplývala zo zákona, a to stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedel. Na pondelkovom pojednávaní bývalý generálny prokurátor vyhlásil, že sa cíti nevinný a zároveň odmietol možnosť uzatvoriť dohodu o vine a treste. Trnka pôsobil vo funkcii generálneho prokurátora v rokoch 2004 až 2011.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dobroslav TrnkaJaromír ČižnárJaroslav HaščákMarián Kočner