Na samite NATO v Madride bude Slovensko zastupovať prezidentka Čaputová, online sa zúčastní aj Zelenskyj

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/AP

Prezidentka Zuzana Čaputová odcestuje v utorok 28. júna na samit NATO, ktorý sa bude do štvrtka 30. júna konať v Madride. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Uviedol, že ide o jedno z najdôležitejších stretnutí lídrov Severoatlantickej aliancie za posledné obdobie, na ktorom budú diskutovať najmä o tom, ako ruská agresia na Ukrajine ovplyvnila bezpečnosť v Európe vrátane Slovenska.

Prijmú novú koncepciu

Zároveň sa lídri budú zaoberať reakciou Aliancie na nové bezpečnostné prostredie. Lídri budú v tejto súvislosti hovoriť o posilnení vojenskej prítomnosti na východnom krídle.

Aliancia prijme novú strategickú koncepciu na ďalšie desaťročie. Všetky tieto diskusie sú kľúčové aj pre bezpečnosť Slovenskej republiky.

K rokovaniu Severoatlantickej rady sa online pripojí aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zúčastnia na ňom aj ďalší ašpiranti na členstvo v NATO – Fínsko, Švédsko, Gruzínsko a Bosna a Hercegovina.

Kráľovský pár podá večeru

Po prvý raz v histórii budú na samite aj lídri Austrálie, Japonska, Južnej Kórei a Nového Zélandu.

V predvečer oficiálneho začiatku samitu sa prezidentka zúčastní na slávnostnej večeri podávanej španielskym kráľom Filipom VI. a kráľovnou Letiziou v Kráľovskom paláci v Madride.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kráľ Filip VI.kráľovná LetiziaVolodymyr ZelenskyjZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy