Na kávičku do Café Marrakech

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Interiér Café Marrakech Foto: ASB

Z Budhu Alah

V priestoroch dnešného orientálneho baru bola pred nedávnom galéria nehnuteľností. Majiteľom Café Marrakech je totiž developerská spoločnosť IURIS GROUP, a. s. „Galériu nehnuteľností sme tu otvorili v čase stavebného boomu na Slovensku. Potom však prišla kríza a predaj nehnuteľností zamrzol. Premýšľali sme, čo spraviť s týmto priestorom, keďže nájomnú zmluvu sme mali na desať rokov,“ hovorí jedna z majiteliek reštaurácie Adriana Benková z IURIS GROUP. Keďže sa priestor nachádza v srdci mesta na naozaj dobrej adrese, rozhodli sa tento priestor premeniť na podnik.

„Prvou myšlienkou bolo vytvoriť Budha Bar podľa vzoru svetovej franchi­singovej siete, ktorá tieto bary prevádzkuje v mnohých metropolách. Ukázalo sa však, že je to celkom komplikované – bolo potrebné kúpiť licenciu, dodržať niektoré pravidlá,“ hovorí Adriana Benková. V tom čase sa trojica investorov zoznámila s mladým talianskym dizajnérom Nicolom Talianim. Jeho láska k severoafrickej krajine investorov presvedčila, že aj Marrakech môže byť cestou k odlišnosti a zážitku. „Chceli sme na Slovensko priniesť niečo nové, exotické, niečo, čo tu ešte nemáme. Myslím, že sa nám to do veľkej miery podarilo,“ konštatuje majiteľka.

Všetko okrem skrine

„Milujem Maroko a navyše som chcel spraviť niečo, čo je osobné a nevyrobili to sériovo,“ hovorí dizajnér Nicolo Taliani. Dodáva, že takmer všetko, čo sa v priestoroch baru a reštaurácie nachádza, pochádza priamo z Maroka. „Kreslá, stoličky, stoly, džbány z terakoty. To všetko pochádza z Maroka. Vyrobili to buď ručne, alebo v malých rodinných továrňach s individuálnym prístupom,“ hovorí.

Jedna z mála vecí, ktoré boli vyrobené na Slovensku je bar v reštaurácii. V interiéri je prevažne použité cédrové drevo, tiež typické pre severoafrickú oblasť. „Množstvo vecí som zohnal na trhoch, kde v Maroku obchodníci predávajú často starožitný berberský nábytok a doplnky. Odtiaľ je aj niekoľko lámp,“ opisuje dizajnér. Spomína na úsmevný príbeh skrine stojacej pri schodoch do suterénu: „Kúpil som ju vo veľkoobchode v Maroku a ani mi nenapadlo spýtať sa, odkiaľ je. Až o niekoľko mesiacov som sa tam vrátil a dozvedel som sa, že pochádza z Bali a s Marokom nemá vôbec nič spoločné,“ so smiechom hovorí dizajnér.

Celý článok si môžete prečítať na: https://www.asb.sk/architektura/interierovy-dizajn/na-kavicku-do-cafe-marrakech

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať