Krtkove domčeky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: ASB

Na Záhorí

K projektu takéhoto typu domu nás doviedli popri energetickej úspornosti a splynutí domu s prírodou aj jeho nenáročnosť na údržbu porovnateľná s bytom, a ako bonus ešte záhrada. Prečo sme vybrali práve túto lokalitu, v ktorej plánujeme realizovať prvé krtkove domčeky? Hľadali sme miesto na Záhorí, kde by sme zabezpečili výhľad na Malé Karpaty. Podmienkou bolo nájsť kopec orientovaný na juh. Ďalšie dôležité faktory boli dobrá dostupnosť Bratislavy a tiché prostredie. Keďže sme našli dostatočne vysoký kopec, mohli sme si dovoliť navrhnúť dvojpodlažný dom. Znížili sme tým náročnosť na rozlohu pozemku.

Energia, ktorú nepotrebujete

Zemou krytý dom má niekoľko výhod z ktorých čerpá. Zeminu využíva na ochranu pred ochladzovaním povrchu vetrom. Okrem toho využíva tepelnoakumulačnú vlastnosť zeminy. Dva metre pod jej povrchom je stála teplota asi 7°C. Tieto vlastnosti spolu so solárnymi ziskami cez vhodné zasklenie otvorov zaručia minimálnu potrebu dokurovania aj v zimných mesiacoch. Cez deň sa zemina a nosná konštrukcia nahrejú a cez noc sa táto energia spätne čerpá. Pred prehrievaním v letnom období má dom navrhnuté tienenie s 50 %-nou priepustnosťou svetla.

Spolu s podlahovým kúrením cez krbovú vložku, ktorá ohrieva vodu, je predpokladaná hodnota spotreby energie na kúrenie hlboko pod limitnú hodnotu pasívneho domu. Momentálne výpočty (s použitím najnepriaznivejších faktorov) ukazujú na hodnotu potreby tepla 3,5 kW. S krbovou vložkou s minimálnym výkonom 2,5 kW (menšie sa nevyrábajú) je potreba dokurovania naozaj minimálna. Ak uvážime používanie rôznych spotrebičov a pobyt ľudí, tak spotreba energie na dokurovanie bude nulová. To je však ideálny stav.

Celý článok si môžete prečítať na: https://www.asb.sk/architektura/krtkove-domceky

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať