Irán v pondelok vyhlásil, že akýkoľvek americký útok vrátane obmedzeného úderu bude považovať za „akt agresie“, ktorý vyvolá primeranú odpoveď.
„Nič také ako obmedzený útok neexistuje,“ povedal hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Esmaíl Bakaí na tlačovom brífingu v Teheráne. Reagoval tak na vyjadrenia prezidenta USADonalda Trumpa, ktorý minulý týždeň uviedol, že zvažuje obmedzený úder, ak Teherán nepristúpi na dohodu s USA.

Teherán stále verí v diplomatické riešenie, ale trvá na svojom práve na sebaobranu
„Akt agresie je akt agresie. Bodka,“ dodal Bakaí. Zdôraznil, že Irán bude sa proti nemu tvrdo brániť, pretože je to súčasť jeho práva na sebaobranu.
Podobne sa cez víkend vyjadril aj šéf iránskej diplomacieAbbás Araghčí: „Ak na nás USA zaútočia, máme plné právo brániť sa. Útok USA je akt agresie, naša reakcia je sebaobrana.“ Zároveň však doplnil, že ešte stále existuje šanca na dosiahnutie riešenia diplomatickou cestou, ktoré bude výhodné pre obidve strany.
