MS v hokeji do 20 rokov: Slovensko v poslednom zápase v A-skupine dostalo od Fínska "kanára" (video+foto)

MS v hokeji do 20 rokov, Slovensko - Fínsko, Edmonton, Dominik Jendek
Slovenský útočník Dominik Jendek padá po súboji s Fínom Benjaminom Korhonenom (36) počas zápasu A-skupiny na MS v hokeji do 20 rokov. Edmonton (Rogers Place), 30. december 2020. Foto: Jason Franson/The Canadian Press via AP.
  • aktualizované 31. decembra 8:55

Slovenskí hokejisti vo svojom poslednom zápase v A-skupine na juniorskom svetovom šampionáte v kanadskom Edmontone podľahli Fínom hladko 0:6.

Fíni vystrelili 50-krát

Zverenci trénera Róberta Petrovického so súperom ako-tak držali krok len v úvode duelu. Fíni postupne získali prevahu a slovenského gólmana Samuela Hlavaja zasypali množstvom striel. V celom súboji slovenskí hokejisti vystrelili na bránku dvanásťkrát, kým ich súperi si pripísali až 50 takých pokusov.

Viac o téme: MS v hokeji do 20 rokov

Skóre duelu otvoril v 9. minúte Anton Lundell, v druhej tretine pridali góly Topi Niemelä a Kasperi Simontaival, v tretej časti prehru Slovákov spečatili Santeri Hatakka a dvoma zásahmi Samuel Helenius. Najlepšími hráčmi duelu v Rogers Place boli útočníci Michal Mrázik a Lundell.

„Kľúčová bola druhá tretina. Fínom narástli krídla, boli sme pod obrovským tlakom. Pokúšali sme sa z toho dostať v tretej tretine, ale impulzy nezabrali. Celkovo sme mali príliš veľa trestov a súper bol po celý čas lepší. Sme veľmi sklamaní. Musíme sa vrátiť k tomu, čo sme hrali predtým. Už od najbližšieho dňa začíname myslieť na štvrťfinále,“ komentoval tréner Petrovický pre RTVS aj IIHF.

Slováci na štvrtom mieste

Mladí Slováci tak v základnej skupine nazbierali štyri body. V prvom zápase tesne zdolali Švajčiarov (1:0), potom potrápili favorizovaných domácich Kanaďanov, s ktorými prehrali 1:3 a postupový bod do štvrťfinále si vybojovali v zápase proti Nemcom (3:4 po predĺžení).

V tabuľke nakoniec skončili na štvrtom mieste, keďže Nemci v stredu zdolali Švajčiarov 5:4 a do štvrťfinále postúpili z tretieho miesta. Oficiálny web IIHF informoval, že nemecká reprezentácia do 20 rokov vôbec prvýkrát v histórii postúpila do vyraďovacej časti. Tá sa začne 2. januára.

Slováci si počkajú na výsledok posledného zápasu B-skupiny USA – Švédsko, ktorý rozhodne o ich štvrťfinálovom súperovi. Môžu ním byť ako víťazi skupiny Švédi, Američania aj Rusi. Isté je, že slovenským súperom nebudú Česi, ktorí zatiaľ ani nemajú isté štvrťfinále.

Fíni zatiaľ na turnaji nezaváhali – okrem Slovákov zdolali aj Nemcov (5:3) a Švajčiarov (4:1). S Kanaďanmi so vo štvrtkovom vzájomnom súboji „pobijú“ o prvenstvo v skupine.

MS v hokeji do 20 rokov

• A-skupina

Fínsko – Slovensko 6:0 (1:0, 2:0, 3:0)

• Edmonton (Rogers Place)

Góly:
8:57 – 1:0 A. Lundell (K. Simontaival, R. Hirvonen)
26:09 – 2:0 T. Niemelä (A. Lundell)
28:35 – 3:0 K. Simontaival (A. Lundell, T. Niemelä)
46:10 – 4:0 S. Hatakka (R. Hirvonen)
47:27 – 5:0 S. Helenius (B. Korhonen, M. Petman)

33:03 A. Golian – 2 min. (krosček)
36:28 S. Helenius – 2 min. (nedovolené bránenie)
55:23 E. Viro – 2 min. (nedovolené bránenie)

strely na bránu: 50:12, vylúčenia: 3:5 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: A. Bloski, K. Maille – D. Foster, M. McGowan (všetci Kan.)

Fínsko: Piiroinen – Hatakka, Heinola, Kokkonen, Puutio, Viro, Niemelä, Rajaniemi – Hirvonen, Lundell, Simontaival – Järventie, Pärssinen, Lambert – Mäntykivi, Nikkanen, Aku Räty – Korhonen, Helenius, Petman – Pyyhtiä
Slovensko: Hlavaj – Mudrák, Golian, Bečár, Petrovický, Nemec, Stacha, Turan – Mrázik, Jellúš, Faith – Chromiak, Kašlík, Slafkovský – Mešár, Myklucha, Turanský – Kolenič, Eliaš, Jendek – Jedlička

MS v hokeji do 20 rokov, Slovensko - Fínsko, Edmonton, Samuel Hlavaj, Šimon Jellúš
Zľava: Brankár Samuel Hlavaj a obranca Šimon Jellúš počas zápasu A-skupiny na MS v hokeji do 20 rokov medzi Slovenskom a Fínskom. Edmonton (Rogers Place), 30. december 2020. Foto: ilustračné, Jason Franson/The Canadian Press via AP.
MS v hokeji do 20 rokov, Slovensko - Fínsko, Edmonton, Marko Stacha
Fín Benjamin Korhonen (36) padá po súboji so slovenským obrancom Markom Stachom počas zápasu A-skupiny na MS v hokeji do 20 rokov. Edmonton (Rogers Place), 30. december 2020. Foto: Jason Franson/The Canadian Press via AP.
MS v hokeji do 20 rokov, Slovensko - Fínsko, Edmonton
Šarvátka v bránkovisku gólmana Samuela Hlavaja počas zápasu A-skupiny na MS v hokeji do 20 rokov medzi Slovenskom a Fínskom. Edmonton (Rogers Place), 30. december 2020. Foto: Jason Franson/The Canadian Press via AP.