MS v hokeji do 20 rokov: Slovensko potrápilo favorizovanú Kanadu (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
MS v hokeji do 20 rokov, Slovensko - Kanada, Edmonton, Roman Faith
Slovenský útočník Roman Faith padá po súboji s Kanaďanom Alexom Newhookom počas zápasu A-skupiny na MS v hokeji do 20 rokov. Edmonton (Rogers Place), 27. december 2020. Foto: Jason Franson/The Canadian Press via AP.
  • aktualizované 28. decembra 7:46

Slovenskí hokejisti vo svojom druhom zápase na juniorskom svetovom šampionáte v Edmontone potrápili favorizovanú Kanadu a prehrali iba 1:3.

Viac o téme: MS v hokeji do 20 rokov

Domáci reprezentanti počas väčšiny zápasu viedli 1:0 a tri a pol minúty pred koncom pridali druhý gól. Slováci to nezabalili a po parádnom zásahu Martina Chromiaka v 59. min v presilovej hre znížili na 1:2 a v hre bez brankára siahali po zisku bodu. O ťažko vybojovanom triumfe „javorových listov“ definitívne rozhodol Jack Quinn gólom do prázdnej bránky 13 sekúnd pred naplnením 60 minút.

Najlepšími hráčmi duelu boli brankár Samuel Hlavaj a obranca Jamie Drysdale. „Slováci nedovolili Kanade nastrieľať 16 gólov ako deň predtým unavení a hráčsky poddimenzovaní Nemci. Slováci boli odhodlaní, vytrvalí a presne vedeli, že chcú eliminovať kanadskú rýchlosť. Pre obhajcu titulu to rozhodne nebol valčík v parku,“ napísal oficiálny web šampionátu v Edmontone. „Kanaďania prešli slovenským testom, ale zlepšenie bude potrebné. Po ofenzívnom výbuchu proti Nemecku bol súboj so Slovenskom oveľa vyrovnanejší ako sa očakávalo,“ pridal postreh web kanadského športového kanálu TSN.

Kanaďania vyrástli ako mužstvo

Zverenci trénera trénera Róberta Petrovického tak majú na konte stále tri body, za tesný triumf 1:0 nad Švajčiarmi. Kanaďania sú na šiestich, keďže vo svojom úvodnom zápase deklasovali Nemcov 16:2.

„Myslím si, že v tomto zápase sme vyrástli ako mužstvo. Učili sme sa vyrovnať s nepriaznivým vývojom. Učili sme sa zachovať si pokoj a počkať si na správnu chvíľu. Boli sme trpezliví a neprepadli sme panike ani vo chvíľach, keď sme sa v druhej tretine odklonili od toho, čo sme chceli hrať,“ uviedol kanadský tréner André Tourigny.

Slafkovský mohol vyrovnať na 1:1

Slováci najmä v druhej tretine s výnimkou jednej slabšej oslabovky boli vysokému favoritovi herne vyrovnaným súperom.

A šanca Juraja Slafkovského niekoľko sekúnd pred záverečnou sirénou prostrednej časti jednoznačne volala po vyrovnaní na 1:1. V tretej tretine mladí Slováci dokonca prestrieľali domácich hráčov 10:7 a celkovo v strelách na bránku podľahli iba 18:23.

„Krátko po zápase sme neboli šťastní, lebo sme mali dosť príležitostí na strelenie vyrovnávajúceho gólu. Odviedli sme naozaj dobrú robotu,“ komentoval strelec slovenského gólu Chromiak na webe IIHF.

„Dobre sme vykrývali priestory, najmä pred našou bránkou. Mali sme veľmi dobrú druhú tretinu a trpezlivo sme čakali na naše šance. Najmä ku koncu zápasu sme boli blízko k vyrovnaniu. Hrali sme skutočne dobre a som hrdý na týchto chlapcov,“ zhodnotil tréner Petrovický.

„Proti Kanade vždy očakávate to najhoršie. Odohrali sme však kvalitný zápas a oni v našej obrannej tretine toho veľa neukázali,“ podotkol brankár Samuel Hlavaj, ktorý si pripísal 20 zákrokov.

Pätnásty vzájomný zápas

V histórii svetových šampionátov do 20 rokov to bol pätnásty vzájomný zápas Kanady a Slovenska a zámorské mužstvo si zachovalo neporazenosť. Štrnásťkrát sa najúspešnejší tím histórie MS do 20 rokov tešil z víťazstva a raz – vo Winnipegu 1999 sa zrodila remíza 0:0.

Posledné roky sa však niesli v znamení vysokých triumfov Kanaďanov. Predtým naposledy zohrali tieto tímy výsledkovo vyrovnaný duel v roku 2007 v českých Pardubiciach, keď Slováci prehrali 0:2. Pre porovnanie na prelome rokov 2019/2020, keď sa hralo opäť v Česku, slovenskí hokejisti vo štvrťfinále podľahli 1:6.

Ďalšími súpermi Slovákov v základnej A-skupine budú postupne rovesníci z Nemecka (28.12.) a Fínska (30.12.). Do štvrťfinále postúpia z oboch skupín po štyri najlepšie výbery, tímy na piatych miestach nevypadnú o úroveň nižšie, keďže v tejto sezóne sa turnaje nižších úrovní neuskutočnia.

MS v hokeji do 20 rokov

• A-skupina

Slovensko – Kanada 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)

• Edmonton (Rogers Place)

Góly:
4:08 – 0:1 J. Spence (P. Tomasino, D. Mercer)
56:25 – 0:2 P. Tomasino (D. Cozens)
58:36 – 1:2 M. Chromiak (R. Faith, Š. Nemec) – presilová hra
59:30 – 1:3 J. Quinn – gól do prázdnej bránky

Vylúčenia:
22:05 C. Perfetti – 2 min. (podrazenie)
33:34 A. Turanský – 2 min. (podrazenie)
37:07 S. Kňažko – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
53:37 P. Krebs – 2 min. (držanie)
56:45 D. Mercer – 2 min. (hákovanie)

strely na bránu: 18:22, vylúčenia: 2:3 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: M. Lengin, T. Stewart – J. Deschamps, M. Mannela (všetci Kan.)

Zostavy:
Slovensko: Hlavaj – Mudrák, Golian, Bečár, Kňažko, Nemec, Stacha, Petrovický – Mrázik, Jellúš, Faith – Chromiak, Kašlík, Slafkovský – Turanský, Sojka, Jedlička – Kolenič, Eliaš, Jendek
Kanada: Levi – Byram, Drysdale, Harley, Korczak, Guhle, Barron, Spence – Perfetti, McMichael, Krebs – Quinn, Newhook, Cozens – Zary, Byfield, Pelletier – Mercer, Suzuki, Tomasino

MS v hokeji do 20 rokov, Slovensko - Kanada, Edmonton, Samuel Hlavaj
Zákrok slovenského gólmana Samuela Hlavaja po zakončení Kanaďana Alexa Newhooka (15) počas zápasu A-skupiny na MS v hokeji do 20 rokov. Edmonton (Rogers Place), 27. december 2020. Foto: Jason Franson/The Canadian Press via AP.
MS v hokeji do 20 rokov, Slovensko - Kanada, Edmonton, Michal Mrázik
Slovenský útočník Michal Mrázik v súboji s Kanaďanom Bowenom Byramom pred brankárom Devonom Levim (1) počas zápasu A-skupiny na MS v hokeji do 20 rokov. Edmonton (Rogers Place), 27. december 2020. Foto: Jason Franson/The Canadian Press via AP.
Kanaďan Philip Tomasino (26) sleduje ako puk smeruje do bránky Samuela Hlavaja počas zápasu A-skupiny na MS v hokeji do 20 rokov proti Slovensku. Edmonton (Rogers Place), 27. december 2020. Foto: Jason Franson/The Canadian Press via AP.