MS v biatlone 2019 (vytrvalostné preteky): Paulína Fialková si posledným výstrelom odpálila medailu

Paulína Fialková
Slovenská biatlonistka Paulína Fialková. Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 12. marca 17:25

ÖSTERSUND 12. marca (WebNoviny.sk) – Švédska biatlonistka Hanna Öbergová získala zlatú medailu v utorňajších vytrvalostných pretekoch žien na 15 km na majstrovstvách sveta vo švédskom Östersunde (7. – 17. marca). Na druhom mieste so stratou 23,6 s na víťazku skončila Talianka Lisa Vittozziová. Bronzovú medailu si vybojovala Francúzka Justine Braisazová, keď zaostala o 32,5 s za víťaznou pretekárkou.

Dvadsaťtriročná Öbergová získala prvú medailu pre hostiteľskú krajinu na prebiehajúcich MS a nadviazala na svoj triumf v rovnakej disciplíne na ZOH 2018 v Pjongčangu. Pod piatimi kruhmi si vybojovala aj striebro ako členka ženskej štafety. V doterajšom priebehu MS bola vo šprinte 4. a v miešanej štafete 5. Strieborná Vittozziová sa teší zo svojej prvej individuálnej medaily zo svetového šampionátu, v štafetách má bilanciu 0-0-2. Bronzová Braisazová sa rovnako raduje z prvej medaily z MS v individuálnych pretekoch, zo štafiet má na svojom konte 3 medaily (0-2-1).

Fialková zvolila vyhovujúce tempo

Dvadsaťštyriročná Vittozziová si druhým miestom zabezpečila zisk malého glóbusu v disciplíne vytrvalostné preteky. Z podobného úspechu sa teší prvýkrát v kariére. Na druhom mieste so stratou 29 bodov skončila Slovenka Paulína Fialková. Tretie miesto patrí 22-ročnej Češke Markéte Davidovej.

Dvadsaťšesťročná Breznianka Paulína Fialková zaváhala na strelnici iba raz v stoji a finišovala na 5. pozícii. Zverenka Anny Murínovej a Martina Bajčičáka predviedla výborný výkon, o medailu prišla až na záverečnej položke, keď netrafila posledný terč. Napriek tomu si pripísala najlepší výsledok v doterajšom priebehu MS. V šprinte skončila na 48. mieste, stíhacie preteky následne vynechala.

Zvolila som si také tempo, ktoré mi vyhovovalo a hlavne som sa zameriavala na streľbu, aby som trafila všetky terče. To bol dnes základ. Mrzí ma tá posledná rana na štvrtej streľbe. Komplexne si myslím, že to bol veľmi slušný výkon z mojej strany,“ uviedla pre RTVS P. Fialková.

Za výkon Paulínu určite pochválim, ale tá posledná rana ju bude v každom prípade mrzieť. Určite pri nej zaváhala, pred ňou strieľala pekne v rytme, ale na konci sa zasekla. Taktika bola, že chceme ísť vpredu. Nechcela dlho čakať na štarte,“ povedala pre RTVS trénerka sestier Fialkových Anna Murínová.

Kuzminovej sa nedarilo na strelnici

Terézia Poliaková po dvoch chybách na strelnici obsadila 47. pozíciu. Mladšia sestra Paulíny Ivona Fialková finišovala na 70. pozícii. Na strelnici minula šesť terčov.

Trojnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová skončila na 58. mieste. Na strelnici urobila sedem chýb – päť v ľahu a dve v stoji. Na trati predviedla druhý najrýchlejší bežecký výkon zo všetkých štartujúcich pretekárok.“Rozhodnutie, či budem štartovať, bolo iba na mne. Pôvodne som nemala nastúpiť, no ráno som sa cítila lepšie ako cez víkend. Chcela som to risknúť, predsa sú to majstrovstvá sveta. Preteky sú najlepší tréning. Streľba ma mrzí, hlavne tie štyri chyby na prvej položke nemali byť,“ skonštatovala pre RTVS Kuzminová.

Na uplynulom svetovom šampionáte sa z triumfu vo vytrvalostných pretekoch žien tešila Nemka Laura Dahlmeierová. Historicky najúspešnejšou biatlonistkou vo vytrvalostných pretekoch je ďalšia Nemka Petra Schaafová s tromi zlatými medailami (1989, 1991, 1993) a jedným bronzom (1990). Medzi krajinami je na čele poradia Nórsko, ktorého reprezentantky vybojovali už 15 cenných kovov pri celkovej medailovej bilancii (5-6-4). Nemecko ich má na konte 11 (5-4-2).

V doterajšom priebehu aktuálnej sezóny Svetového pohára sa odjazdili dva vytrvalostné preteky. Počas úvodnej zastávky SP v slovinskej Pokljuke zvíťazila Ukrajinka Julia Džimová. Preteky v kanadskom Canmore ovládla Nórka Tiril Eckhoffová.

Program šampionátu v Östersunde pokračuje v stredu 13. marca vytrvalostnými pretekmi mužov na 20 km o 16.10 h.

MS v biatlone 2019 – vytrvalostné preteky žien (15 km)

• utorok

1. Hanna Öbergová (Švéd.) 43:10,4 min (0), 2. Lisa Vittozziová (Tal.) +23,6 s (0), 3. Justine Braisazová (Fr.) +32,5 (1), 4. Laura Dahlmeiereová (Nem.) +39,5 (1), 5. Paulína Fialková (SR) +45,5 (1), 6. Mona Brorssonová (Švéd.) +49,9 (1), … 47. Terézia Poliaková +5:11,3 min (2), 58. Anastasia Kuzminová +6:08,7 (7), 70. Paulína Fialková (všetky SR) +7:42,4 (6)

Poradie vo Svetovom pohári (po 21 z 25 pretekov)

1. Lisa Vittozziová 818 bodov, 2. Dorothea Wiererová (obe Tal.) 792, 3. Anastasia Kuzminová (SR) 718, 4. Marte Olsbuová-Röiselandová (Nór.) 717, 5. Kaisa Mäkäräinenová (Fín) 598, 6. Hanna Öbergová (Švéd.) 566, 7. Paulína Fialková 566, … 64. Ivona Fialková (obe SR) 52

Konečné poradie vytrvalostných pretekov vo SP (po 3 pretekoch)

1. Lisa Vittozziová 140 bodov – zisk malého glóbusu, 2. Paulína Fialková (SR) 111, 3. Markéta Davidová (Tal.) 102, 4. Hanna Öbergová (Švéd.) 94, 5. Lisa Theresa Hauserová (Rak.) 94, 6. Julia Džimová 89, … 18. Anastasia Kuzminová 50, 53. Ivona Fialková (obe SR) 14

Poradie v Pohári národov (po 20 z 23 pretekov)

1. Francúzsko 6480 bodov, 2. Nemecko 6461 , 3. Nórsko 6401, … 12. Slovensko 4539