Ministerstvo vnútra chce nové vybavenie policajných laboratórií, obnova má vyjsť na vyše pol milióna eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
vedec, pokus, laboratórium
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Ministerstvo vnútra vyhlásilo verejné obstarávanie na takzvané špeciálne forenzné komparátory pre potreby policajných laboratórií. Ako sa ďalej uvádza na internetovej stránke Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), celkové náklady na zabezpečenie viacerých druhov laboratórneho vybavenia odhadujú na 580 756 eur bez DPH.

Rezort má v úmysle zabezpečiť napríklad vybavenie pre digitálnu daktyloskopickú komparáciu. „Predmetom zákazky je dodanie zostavy na digitálnu komparáciu daktyloskopických stôp a daktyloskopických odtlačkov prstov a dlaní (daktyloskopický digitálny komparátor) s riadiacou jednotkou,” uvádza ministerstvo s tým, že chce zadovážiť štyri takéto sady.

Prístroje pre balistickú identifikáciu

Ďalšou položkou obstarávania sú zase laboratórne prístroje pre balistickú identifikáciu. Konkrétne ide o tri kusy komparačných mikroskopov pre analýzu balistických stôp, šesť kusov stereomikroskopov pre analýzu balistických stôp a tri kusy takzvaných videoendoskopov s príslušenstvom. Súčasťou obstarávania je aj dodanie takzvanej superprojekčnej zostavy na priestorovú antropologickú analýzu.

Zariadenia má podľa rezortu vnútra využívať Kriminalistický a expertízny ústav Policajného zboru na pracoviskách v Bratislave, Slovenskej Ľupči a v Košiciach.

Chemibal zavedie nové detekčné nástroje

Záujemcovia o dodanie vybavenia môžu ministerstvu predkladať ponuky do 23. júna. „Predmet zákazky bude spolufinancovaný Európskou úniou z Fondu pre vnútornú bezpečnosť,” uviedlo ministerstvo vnútra s tým, že obstarávanie je súčasťou projektov Chemibal a Mikrodak.

Účelom projektu Chemibal je zavedenie nových detekčných nástrojov a metód pre oblasť obchodovania s drogami a zbraňami, ktoré podporia zvýšenie efektivity reakcie v predchádzaní a boji proti tejto trestnej činnosti. Projekt Mikrodak má umožniť rozvoj detekčných nástrojov a metód v oblasti biológie, genetickej analýzy a daktyloskopie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR